Jiří Hájíček: Dešťová hůl. Příběh o osobní i manželské krizi a znovupoznávání jihočeského venkova
Zbyněk neprožívá právě nejšťastnější období. Není si jist smysluplností práce, kterou dělá, s manželkou se marně pokoušejí o dítě, jako by mu něco stále chybělo… A tak se znovu vrací na venkov, kde prožil svoje dětství a mládí, a pomáhá své dávné lásce vyřešit spor týkající se zděděných pozemků… Možná mu v životě chybí právě nějaký takový kus půdy, kde by mohl zapustit kořeny…
O muži středního věku, který prochází osobní i manželskou krizí a z města ho to stále silněji táhne na venkov, ale také kšeftování s pozemky vypráví román Dešťová hůl. Jeho autorem je jihočeský patriot Jiří Hájíček.
V příběhu „hrají“ České Budějovice, kavárna Au Chat Noir na zdejším náměstí Přemysla Otakara II., Vodňanská Blata, což je autorova srdeční krajina, a také spisovatel David Jan Žák. Jiří Hájíček má rád, když jsou v jeho textech skutečná místa a někdy i skuteční lidé.
Román Dešťová hůl vydalo brněnské nakladatelství Host v roce 2016. V anketě Lidových novin se stal Knihou roku 2016. Desetidílná četba na pokračování vznikla o rok později.
Jiří Hájíček se narodil 11. září 1967. Vyrůstal na jihočeském venkově, dnes žije v Českých Budějovicích. Sám sebe považuje za jihočeského patriota, témata pro svoje romány tak hledá a nachází výhradně na jihu Čech.
Za román Selský baroko (2005) o kolektivizaci venkova v 50. letech získal cenu Magnesia Litera za prózu. Román Rybí krev (2012) pojednávající o osudech vesnic a lidí zasažených výstavbou jaderné elektrárny Temelín na přelomu 80. a 90. let byl v soutěži Magnesia Litera oceněn jako Kniha roku. Volnou trilogii z jihočeského venkova uzavírá román Dešťová hůl (2016).
Zatím poslední román Jiřího Hájíčka Plachetnice na vinětách (2020) se odehrává také na jihočeském venkově, částečně i v Praze a v Českém Krumlově. V roce 2019 vydal bibliofilsky vypravenou sbírku básní Muž na pokraji vzplanutí, kterou tvoří na osmdesát haiku. Jiří Hájíček s poezií kdysi v 80. letech začínal a o pár desítek let později se k ní znovu vrátil.
Související
-
Pátrá v archivech, píše si osnovy. Jiří Hájíček má rád, když je román pevně ukotvený
Padesáté narozeniny slaví 11. září 2017 spisovatel Jiří Hájíček. Držitel ceny Magnesia Litera za Selský baroko a Rybí krev byl proto exkluzivním hostem Českého rozhlasu.
-
Bagristovi museli koupit flašku rumu, aby zbořil kapli. Příběhy vsí u Temelína inspirovaly Rybí krev
Po staletí tu stály vesnice. Musely ale ustoupit stavbě Jaderné elektrárny Temelín a Hněvkovické nádrže. Do těchto míst a doby zasadil Jiří Hájíček svůj nejslavnější román.
-
Přežil žahnutí od nejjedovatější medúzy i ztroskotání u Somálska. Své zážitky z cest sepsal v knize
Říká si exot. A jeho EXOToulky jsou legrace i detektivka. Lékař a vědec Julius Lukeš mladší v knize vypráví pikantní zážitky z celého světa. Navštívil už více než sto zemí.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.