Jiří Březina starší: Za pecí
Když letošní zima aspoň pár dnů vypadala jako opravdová zima a mrzlo, jen praštělo, vzpomněl jsem si na pec. Měl jsem to štěstí vyrůstat v chalupě, která pec měla.
Nebyla to tehdy žádná vzácnost, pec byla v každé staré chalupě, protože se v ní dřív pekl chléb. To už jsem nezažil, pro chleba jsme chodili do Jednoty, ale pouťové koláče z pece jsem ještě jedl.
Pro nás děti byla ale pec daleko zajímavější zvenku, přesněji shora. Strávil jsem na ní hodně času, protože hřála takovým vlídným pomalým teplem, které vám žádný přímotop ani radiátor nedá.
Když jsme třeba v zimě přišli promrzlí a promáčení z klouzačky, skočili jsme rovnou za pec. Bylo to nutné, protože jsme prolézali závěje v obyčejných teplácích, které se po hodině stavby tunelů a iglú daly ždímat, pokud na nás rovnou nezmrzly.
Nejspíš jen díky peci jsme se úspěšně vyhýbali nachlazení, protože jinak v chalupě žádné vedro nebylo. A když nás nějaký neduh přece jen dostihl, byla pec ideální místo k vypocení.
Pec měla ale i jiné výhody. Byla to skvělá vyvýšená pozorovatelna, ze které byl dokonalý přehled o dění v chalupě i za okny. A když se u nás sešli sousedé, sedli kolem stolu a začali povídat, my na peci jsme hltali každé slovo. Tak jsem vyslechl spoustu příběhů z války, která se mi tenkrát zdála strašně vzdálená, a divil jsem se, že to rodiče po dvaceti letech ještě zajímá. Dneska je chápu líp.
Když mi bylo asi deset, rodiče chalupu přestavěli a pec dali pryč. Mysleli to dobře, chtěli nám dopřát modernější bydlení, ale ta místnost ztratila duši a velká okna ani sektorový nábytek nemohly pec nahradit. Dodnes si pamatuju, jak se mi její teplý žlábkovaný povrch krásně otiskoval do kůže.
Související
-
Jiří Březina starší: Nečekané nápady
Také dostáváte nečekané nápady? Myslím takové, které vám pomohou v situaci na první pohled úplně neřešitelné. Nápady, které jako by ani nepocházely z vaší hlavy...
-
Jiří Březina starší: Reklamní akce
Všichni to známe, schránka plná letáků, velké nápisy hlásí, že je tu zase akce. Ona je tu vlastně pořád, těžko se vám povede přijít do obchodu, kde by zrovna nějaká nebyla.
-
Jiří Březina starší: Pyrotechnika
Blíží se čas – a možná už je tu – kdy budeme v každou denní i noční dobu slýchat výbuchy, sledovat ohnivé koule stoupající k nebi a dýchat zplodiny hoření.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.