Jiří Březina starší: Fazole
Mezi dobou, kdy kupujete hračky vlastním dětem a kdy je pak kupujete vnoučatům, uplyne zhruba dvacet let. Vstoupit po takové pauze do hračkářství není jen tak.
Šíře nabídky vám vezme dech, žasnete nad technickou dokonalostí jedněch hraček a i nad nevkusem těch druhých. Ceny vám pak zvednou obočí u všech bez rozdílu.
V tom monstrózním obchodě mi naskočily vzpomínky na hračky, se kterými jsem si kdysi hrál sám a představoval jsem si, jak uboze by vypadaly vedle těch dnešních zázraků.
Vyhráli jsme si i s obyčejnými fazolemi, které nám rostly na plotě. Když dozrály, vyloupali jsme je z lusků a měli jsme univerzální materiál, náklad do dětských aut a vláčků, zboží na prodej, platidlo i střelivo. Fazole byly krásně žíhané, lesklé a díky své tvrdosti prakticky nezničitelné. Těm zajímavě vybarveným jsme dokonce dávali jména.
Jenže pořád to byly jen obyčejné fazole. Kampak s nimi na dnešní děti! Nebo snad ne? Vrtalo nám to doma hlavou a rozhodli jsme se fazole vyzkoušet na našich vnucích. Jsou to uživatelé hromady dokonalých technických hraček, zkušení šoféři flotily dálkově ovládaných vozidel všeho druhu a svrchovaní páni několika kilogramů lega. Zaujme je půl kila fazolí?
Přinesli jsme je domů. K žíhaným klenotům mého dětství měly daleko, byly mrňavé a špinavě bílé, protože jiné neseženete. Už proto ten pokus nevzbuzoval velké naděje. Jenže jsme se nestačili divit. Kluci se na fazole vrhli a hráli si s nimi až do večera. I teď po několika letech jsou fazole stále v kurzu. Plní s nimi korby aut, skladují je, vaří z nich a vůbec si s nimi hrají úplně stejně jako kdysi my. A úplně stejně nadšeně.
Nespornou výhodu nabízí fazole i rodičům. Šlápnout na ně bosou nohou je daleko příjemnější, než když se vám totéž povede s kostkou lega.
Související
-
Jiří Březina starší: Mezinárodní den vzdělávání
Každý jsme jiný a nejlíp je to vidět ve škole. Výuka je pro všechny stejná, ale někomu jdou počty a rýsování a vázne na shodě podmětu s přísudkem, jiný to má přesně naopak.
-
Jiří Březina starší: Pracovní stůl
Nevím, jak to máte vy, ale sám jsem léty zjistil, že u stolu mohu buď pracovat, nebo na něm uklízet. Obojí naráz nezvládám.
-
Jiří Březina starší: Neznámí vynálezci
Johannes Gutenberg, James Watt, Thomas Alva Edison, Graham Bell – tahle jména určitě znáte. Je to zvláštní, protože už vlastně žádný z jejich slavných vynálezů nepoužíváme.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.