Jiří Březina mladší: Kniha stojí jako deset piv
S podzimem začíná sezona nákupu knih, která vrcholí – jak jinak – vánočními svátky. Kniha pod stromeček je českou tradicí stejně jako stromeček samotný nebo kapr na stole. Knížek si u nás prostě vážíme.
Letos je situace pro knihy těžší než kdy jindy. Ale to se dá říci o jakémkoli umění, podnikání nebo životní situaci. Všechno zdražuje.
Já si ale přesto myslím, že knížku, alespoň tu dobrou, se vždycky vyplatí koupit. Mezi literáty panuje jedno rčení, přišel s ním kdysi pravděpodobně nakladatel Ladislav Horáček: Kniha stojí jako deset piv. Vždycky to tak prý bylo, vždycky to tak bude.
A skutečně, i dnes stojí kniha jako deset desítek, které vám natočí v restauraci. A není to vlastně tolik peněz, jen si spočítejte, jak dlouho se knížkou zaobíráte, jak dlouho ji čtete. Třísetstránkový román vám dá asi sedm hodin v jiném světě. Vydělte tedy nákupní cenu sedmi a rázem je čtení levnější než návštěva fitness centra, kina, masážního salonu a bůhvíčeho ještě.
Při povídání s lidmi z různých nakladatelství zjišťuji, že je problém sehnat papír na nové knížky, že už se nevyplatí vydávat nové autory v nízkých nákladech, že je všechno složitější. Všichni hledí s nadějí k Vánocům, jestli je Češi opět podrží a potvrdí svou pověst národa, který knížky miluje.
Při shánění dárků proto nezapomeňte navštívit nejbližší knihkupectví. Určitě vám tam poradí i s dárky pro ty příbuzné, u kterých jste naprosto bezradní.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka