Jiří Březina mladší: Kniha stojí jako deset piv

20. prosinec 2022

S podzimem začíná sezona nákupu knih, která vrcholí – jak jinak – vánočními svátky. Kniha pod stromeček je českou tradicí stejně jako stromeček samotný nebo kapr na stole. Knížek si u nás prostě vážíme.

Letos je situace pro knihy těžší než kdy jindy. Ale to se dá říci o jakémkoli umění, podnikání nebo životní situaci. Všechno zdražuje.

Já si ale přesto myslím, že knížku, alespoň tu dobrou, se vždycky vyplatí koupit. Mezi literáty panuje jedno rčení, přišel s ním kdysi pravděpodobně nakladatel Ladislav Horáček: Kniha stojí jako deset piv. Vždycky to tak prý bylo, vždycky to tak bude.

A skutečně, i dnes stojí kniha jako deset desítek, které vám natočí v restauraci. A není to vlastně tolik peněz, jen si spočítejte, jak dlouho se knížkou zaobíráte, jak dlouho ji čtete. Třísetstránkový román vám dá asi sedm hodin v jiném světě. Vydělte tedy nákupní cenu sedmi a rázem je čtení levnější než návštěva fitness centra, kina, masážního salonu a bůhvíčeho ještě.

Při povídání s lidmi z různých nakladatelství zjišťuji, že je problém sehnat papír na nové knížky, že už se nevyplatí vydávat nové autory v nízkých nákladech, že je všechno složitější. Všichni hledí s nadějí k Vánocům, jestli je Češi opět podrží a potvrdí svou pověst národa, který knížky miluje.

Při shánění dárků proto nezapomeňte navštívit nejbližší knihkupectví. Určitě vám tam poradí i s dárky pro ty příbuzné, u kterých jste naprosto bezradní.

autor: Jiří Březina | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.