Jindřichův Hradec uctí výročí republiky sochou vytištěnou na 3D tiskárně

100 let Československa uctí Jindřichův Hradec spojením historie a moderních technologií. Na původní místo vrátí sochu plukovníka Švece. Její kopii však místo sochaře vyrobí moderní 3D tiskárna.

V muzeu mají asi půl metru vysoký model sochy plukovníka Švece, který se proslavil za první světové války v bitvě u Zborova. Autorem modelu je Otto Birma.

Skutečná socha stávala před kasárny, která dnes slouží jako vysokoškolské koleje. „Dochovaly se dva sádrové návrhy, jeden v provedení tmavém a druhý v provedení cihlovém. Socha stála až do druhé světové války, za protektorátu byla stržena,“ říká historik umění Muzea Jindřichohradecka Jakub Valášek.

Socha plukovníka Švece před jindřichohradeckými kasárny oslavovala vznik Československa. K výročí sta let od této události ji chce město na místo vrátit.

Voják na stráži je asi jediným pomníkem, o jehož likvidaci se mluvilo ještě dřív, než ho postavili

Detail Vojáka na stráži

Letos 2. července uplyne 100 let od takzvané bitvy u Zborova, prvního velkého a úspěšného vojenského zásahu českých legionářů na východní frontě. V Českých Budějovicích tuto událost připomíná socha, která má sama velmi pohnutý osud, několikrát se stěhovala a na čas dokonce úplně zmizela.

Tentokrát ji ale vyrobí moderní technologií, takzvaným 3D tiskem. „Model se naskenuje systémem celoplošného skenování, abychom vytvořili skutečný 3D model té sochy. Potom bude následovat příprava pro samotný 3D tisk, to znamená rozřezání modelu v počítači na jednotlivé části, které lze vytisknout. Nakonec se vytištěné části spojí do sochy, která by měla být v životní velikosti, to znamená asi 180 centimetrů vysoká,“ upřesňuje Petr Hojna, který na 3D tiskárně sochu vyrobí.

Vytištěná bude z plastu s povrchovou úpravou připomínající pískovec. Město ji vrátí na místo, kde původně stávala a pak ji nahradila busta Bedřicha Smetany.

„Smetana bude provizorně umístěn do Muzea fotografie a počítáme s tím, že až se opraví pivovar, přesuneme ho do těchto prostor, kam historicky náleží,“ doplňuje starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka.

Slavnostně radnice sochu plukovníka Švece vyrobenou 3D tiskem odhalí při oslavách 100 let Československa 26. října.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související