Anděla pro Jindřichův Hradec vyrobili z recyklovaného plastu na 3D tiskárnách
Sochu anděla pro jindřichohradecký advent připravovalo 29 lidí a organizací z České republiky, Argentiny a Austrálie. Postupně na svých 3D tiskárnách z recyklovaného plastu vyrobili 250 dílů.
Jednotlivé díly potom architekti z organizace Petmat sestavili dohromady. Dvoumetrového anděla představí veřejnosti v sobotu 2. prosince.
Socha bude pohyblivá, stačí zatočit klikou. Jindřichohradecký petanděl v sobě skrývá mechanismus podobný tomu, kterým Tomáš Krýza rozpohyboval svoje slavné jesličky.
V regionu, kde vznikl největší mechanický betlém na světě, je tradice betlémářství opravdu bohatá. „Dokonce se traduje, že už v 15. století chodívali lidé na hrad a ukazovali betlémy, ale takový největší boom byl v 19. století. Za každým oknem ve městě byl prý jeden i více betlémů,“ potvrzuje etnografka Muzea Jindřichohradecka Alexandra Zvonařová.
Muzeum ve spolupráci s organizací Petmat už podruhé spojilo dohromady tradici a moderní technologie. Loni děti z místních základních škol postavily z pet lahví obřího anděla a také socha pro letošní rok je vyrobená z recyklovaného plastu.
„Máme tady naprostou čirou barvu z průhledných pet lahví, pak takovou našedlou, to je mix barev, tělo má modrou barvu a ten mechanismus, který jsme chtěli odlišit, je nabarvený načerveno,“ ukazuje Kateřina Nováková z organizace Petmat.
Poprvé si lidé budou moci dvoumetrovou pohyblivou sochu vyrobenou na 3D tiskárně z plastového recyklátu prohlédnout v sobotu v 17 hodin.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nadhodnocené emisní povolenky i málo peněz na dotace. Státní rozpočet tvořila vláda pod tlakem
-
Cyklon Chido si ve francouzském departementu Mayotte vyžádal stovky, možná tisíce mrtvých
-
Gramotnost dospělých klesá, varuje OECD. Pětina lidí nemá lepší výsledky než děti ze základních škol
-
Co utkví dětskému oku? Vědci zkoumají lákavost potravin, ze zdravého životního stylu udělají hru