Jihočeští hasiči vyjíždí do terénu každou 71. minutu

13. květen 2015

Na 750 profesionálních hasičů pracuje v jižních Čechách. Nejedná se ale jen o lidi, které vídáme v terénu u požárů, ale také o obsluhu operačního střediska. To samozřejmě musí fungovat 24 hodin každý den v roce.

„Na operačním středisku je velice náročná práce, zvlášť když občas nastane den, kdy řešíme stovky událostí. Lidé to musí dělat s bravurou, nejsou to sice ti hrdinové, které vídáme u požárů, ale odvádí obrovský kus práce,“ komentuje Lubomír Bureš, ředitel jihočeského Hasičského záchranného sboru.

Jen za rok 2014 přijalo hasičské operační středisko čtvrt milionů hovorů. Posádky pak musely vyjet k 7400 událostem, což znamená, že do terénu vyráží jihočeští hasiči každou 71. minutu.

Nejedná se ale jen o hašení požárů. „Zasahujeme při mnoha typech událostí, požáry tvoří jen asi 15 procent. Časté jsou dopravní nehody, povodně, větrné smršti a vůbec největší část naší práce tvoří technické zásahy - vše od uvězněného koťátka po otevírání zamčených bytů,“ vyjmenovává Lubomír Bureš. Na všechny události má hasičský sbor své odborníky i vybavení.

Hasiči se občas dostávají i do nezvyklých situací, kdy také dokáží reagovat skvěle. Před nedávnem například odzbrojili člověka, který chtěl podpálit benzinovou pumpu v Českém Krumlově. Další člen sboru se shodou okolností stal svědkem vyloupení klenotnictví v Českých Budějovicích a zloděje dopadl.

Celý rozhovor s Lubomírem Burešem si poslechněte v záznamu vysílání Českého rozhlasu České Budějovice.

Spustit audio