Jihočeské muzeum získalo od soukromých sběratelů unikátní kolekci zbraní a jejich doplňků

4. květen 2020

Unikátní zbraně ze soukromých sbírek, které takhle pohromadě ještě nebyly k vidění, ukáže návštěvníkům Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Právě teď se připravuje na znovuotevření po vynucené koronavirové pauze.

Stejně jako všechna ostatní muzea v zemi bude moci otevřít po dvou měsících, přesně 11. května.

„Výstavu Kouzlo sběratelství jsme připravovali několik let a představuje sbírky několika našich soukromých sběratelů. Expozice je věnována především chladným a palným zbraním, ale jsou v ní i jiné artefakty, monstrance, sochy,“ ukazuje ředitel František Štangl.

Výstava měla být stěžejním projektem, kterým se Jihočeské muzeum mělo představit na letošním festivalu muzejních nocí. „Máme tu třeba krásně zdobenou prachovnici z parohu s reliéfním řezem, dále šavle, pistole, pochvy a ke každému časovému období je i nějaká scéna s figurínami v dobových oblecích,“ dodává ředitel.

Národní zahájení festivalu se mělo odehrát 15. května právě v Českých Budějovicích. „Kvůli pandemii to bohužel padlo, ale pro nás je ctí a svým způsobem i povinností dotáhnout dvě výstavy, které jsme připravovali, do zdárného konce,“ uvádí František Štangl. Kromě expozice Kouzlo sběratelství připravuje Jihočeské muzeum výstavu s názvem Rod Lanna.

Čtěte také

Na znovuotevření 11. května se připravuje i Prácheňské muzeum v Písku, kterému se podařilo prodloužit sotva zahájenou výstavu psacích stolů slavných osobností. „K vidění je 35 stolů různých osobností z různých období, například Václava Havla, Edvarda Beneše, Karla Havlíčka Borovského nebo Bedřicha Smetany,“ zve ředitel Jiří Prášek.

Připravena budou podle náměstka hejtmanky pro kulturu Pavla Hrocha i další muzea v kraji. „Byli jsme samozřejmě trochu překvapeni, protože jsme počítali s jinými termíny, ale jsme velice pružní, takže okamžitě začaly přípravy,“ potvrzuje.

„Očekávali jsme určitou metodiku, jak mají být návštěvníci vybaveni, a teď to sami dáváme dohromady. Věřím, že ve všech našich dvanácti zřizovaných organizacích se lidé nebudou muset bát,“ doplňuje. Kraj vybaví kulturní zařízení dezinfekcí a počty návštěvníku může regulovat díky elektronickému systému na pokladnách.

Podrobnosti o výstavách, které po koronavirové pauze nabídnou muzea v Českých Budějovicích a Písku, přináší kulturní magazín Kavárna. Dále prozrazuje výsledky soutěže o audioknihu roku a připomíná stoleté výročí opičího muže Tarzana.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.