Jenom pracovat se na chalupě nikomu nechce. Je třeba najít balanc mezi odpočinkem a údržbou, říká architekt
Co Čech, to chatař a chalupář, říká se. Fenoménu využila i televizní reality show, v níž dva architekti a jeden sochař měnili rekreační nemovitosti jiných lidí k nepoznání, někdy je i posílali k zemi. Výsledné přestavby byly inspirací pro všechny majitele podobných objektů. Jedním z aktérů pořadu byl architekt Petr Portych.
Co říká na českou kulturu chalupaření? „Trošku se k tomu vracíme. Tohle přišlo před nějakou dobou, když se nemohlo cestovat. Člověk si rád někde odpočine a česká příroda k tomu svádí. Covid nás znovu naučil, že není potřeba cestovat dlouhé hodiny letadlem do exotických krajin, že i tady může být krásně,“ odpovídá.
Vlastní rekreační objekt v dosahu bydliště navíc umožní užívat si ho pravidelně a častěji. „Nahrává tomu i podnebí, které se mění k teplejšímu, léta se prodlužují, sezóny fungují déle,“ připomíná Petr Portych. To mění návštěvnost českých hor. „Už není jenom krátká zima, po které se tam dlouho nic nedělo. Teď tam vzniká spousta chatek, chalup, apartmánů a lidé tam rádi odjíždějí i na léto,“ dodává.
Stávající české chaty a chalupy ale podle architekta Petra Portycha často trpí neúdržbou. „Všechno to je práce. Jakmile máte chatu, což je vlastně malý domek, tak potřebuje pořád nějaký servis. A jestliže tam člověk není pravidelně a nemá balanc mezi tím, že se o to stará, ale zároveň si tam i odpočine, tak jezdit na chalupu jenom pracovat, to se nikomu nechce,“ popisuje.
Čtěte také
Doporučuje tedy svěřit některé práce odborníkům. Přesto Petr Portych ani jeho televizní a pracovní kolega Martin Štrouf specializaci na rekonstrukce chat a chalup neplánují. „Specializace v architektuře svádí k tomu, že člověk zleniví a používá osvědčené postupy pořád dokola. I proto chceme zůstat u toho, že střídáme měřítka a velikosti projektů. A tím je ta práce krásná,“ komentuje.
Majitelé chat a chalup, kteří přemýšlejí o tom, že se svou nemovitostí něco udělají, se podle Petra Portycha mají především poradit s někým, kdo ví víc než oni. „Každý z nás zná někoho, kdo dělá v oboru stavebnictví, ať už to je stavař, projektant nebo architekt, tak já bych doporučil nejprve oslovit jeho. Třeba napoví řešení, které bude mnohem jednodušší, a nakonec to bude víc parády za méně peněz. Není vždy potřeba zasahovat tak razantně, jak jsme to dělali my,“ uzavírá.
Celý rozhovor o přestavbách chat a chalup i zákulisí televizního pořadu s architektem Petrem Portychem si poslechněte online.
Související
-
Lidé dnes chtějí malé domy. Stavba svépomocí ale může trvat extrémně dlouho a nevyjde levněji
Ceny stavebních materiálů vzrostly, zkomplikoval se přístup k hypotékám, zdražily energie. Přesto Martin Protiva považuje vlastní nemovitost stále za rozumnou investici.
-
Nejen opuštěné chaty a chalupy. Zloděje lákají i domy v satelitech, které se přes den vylidňují
Když zastaví u sousedů dodávka a její obsluha začne nosit věci, nemusí to znamenat, že se sousedi stěhují. Mohou to být zloději. Případy z praxe připomíná policejní mluvčí.
-
Chystáte se pálit klestí? Myslete na metrovou bezpečnou zónu a připravte si vodu, radí hasiči
Je jaro, je hezky, a tak pálíme zahradní odpad a přibývá požárů. Jihočeští hasiči evidují velké množství výjezdů, kdy museli hasit plameny. Souvisí to i s aktuálním suchem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.