Je čas na daňové přiznání. Kdo ho podá elektronicky, má měsíc navíc

13. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační foto | Foto: Petr Švancara, ČTK

Rozhovor s Editou Holubovou a Janou Královou z Finančního úřadu pro Jihočeský kraj

Březen je měsícem daňového přiznání. Lhůta pro jeho podání je do aprílu, tedy 1. dubna. Pokud ho ale chcete vyřídit online, nebo skrze poradce či advokáta, máte více času. Za loňský rok daňová zátěž vzrostla rodinám s dětmi. Nad rámec základní slevy na poplatníka nemají nově žádné další daňové zvýhodnění ani studenti.

Zrušení školkovného poplatníci poprvé pocítí až letos při podání daňového přiznání za rok 2024. Ještě předloni mohl jeden z rodičů snížit svou vypočtenou daň z příjmu o výdaje za umístění dítěte do mateřské školy. Teď už to možné není.

„Podle důvodové zprávy bylo původně hlavním smyslem školkovného to, aby se rodiče rychleji vraceli do zaměstnání. Na základě vyhodnocení se ale dospělo k názoru, že opatření takový efekt nemělo, takže bylo bez náhrady zrušené,“ vysvětluje Edita Holubová, vedoucí oddělení daně z příjmů fyzických osob Finančního úřadu pro Jihočeský kraj.

V případě zrušení slevy na studenta jde prakticky o stejný případ. Další důležitá změna se podle Edity Holubové týká slevy na manžela. „Tam se nezměnila částka, pořád je ve výši 24 840 korun, ale je tam nová podmínka – kromě manžela s manželkou ve společné domácnosti musí žít ještě vyživované dítě, které nedovršilo věku tří let,“ připomíná.

Nově se tedy v tomto případě jedná o omezení. Dříve mohli slevu uplatňovat například bezdětní manželé nebo prarodiče vychovávající vnouče.

Jak daňové přiznání podat?

Lhůty pro podání daňového přiznání se liší podle toho, jaký postup zvolíte. V případě, že se rozhodnete pro elektronickou formu, máte oproti základnímu termínu ještě měsíc navíc. Nejzazší datum je 2. května.

„Pokud máte daňového poradce nebo advokáta, případně se vás týká povinnost účetní uzávěrky ověřené auditorem, tak se termín podání daňového přiznání posouvá až do 1. července,“ doplňuje mluvčí Finančního úřadu pro Jihočeský kraj Jana Králová.

Zároveň upozorňuje, že termíny neslouží pouze pro podání přiznání. Poplatníci v těchto lhůtách musí také daň z příjmu uhradit.

Tradiční listinné podání je možné buď osobně na územním pracovišti finančního úřadu, nebo poštou. I letos pracovníci Finanční správy vyjedou do obcí a měst, kde před dvěma lety zanikla územní pracoviště, a také do mnoha dalších. Podrobnosti nabízí webové stránky financnisprava.cz.

Celý rozhovor s Editou Holubovou a Janou Královou z Finančního úřadu pro Jihočeský kraj si poslechněte online.

Mohlo by vás zajímat