Jazzové vyzrání Teresy Brewer, někdejší velké hvězdy pop music, a uhrančivý zvuk hammondek
„Dej niklák do hracího automatu. Všechno, co chci, je tebe milovat a hudbu, hudbu, hudbu.“ Tak tato slůvka svým obdivuhodně jasným hlasem jako devatenáctiletá dívenka zpívala Teresa Brewer, rodačka z Toleda ve státě Ohio. A když nahrávala svůj nejtřpytivější šlágr Music, Music, Music, myslela jenom na svého milého a pak samozřejmě na hudbu.
Zpívání bylo pro Teresu životní přirozeností, neboť jí rodiče postavili před mikrofon prý již ve dvou letech. V 50. letech měla ještě několik větších hitů, zároveň se objevovala i v hollywoodských filmech nejčastěji muzikálového ražení.
Teresa Brewer se nikdy nenaučila noty a hudební materiál si nechávala posílat ve zvukové podobě. Její nadání však rozhodně přesáhlo žánr pop music, což prokázala hlavně od 70. let, kdy i s pomocí svého druhého manžela, proslulého producenta Boba Thieleho, natáčela jako jazzová zpěvačka desky i vystupovala s opravdovými velikány – Dukem Ellingtonem, Dizzym Gillespiem nebo Countem Basiem, s jehož orchestrem natočila Teresa Brewer St. Louis Blues W. Ch. Handyho.
Čtěte také
A my tuto onehdy populární zpěvačku, která má svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy, připomínáme v pořadu V náladě swingu, potažmo jazzu právě i z toho důvodu, že se narodila 7. května 1931, tedy právě před devadesáti roky.
Významná část půlhodinky V náladě swingu, potažmo jazzu bude určena sugestivním zvukem Hammondových varhan. Jednak zavzpomínáme na hvězdu soul-jazzu, varhaníka Freddieho Roache, jehož nedožité devadesáté narozeniny připadají na 11. květen.
Jednak přineseme nahrávku kratičkého rozhovoru s vynikajícím hráčem na hammondky, v současnosti patrně nejznámějším a nejuznávanějším jazzmanem českého původu Ondřejem Pivcem, který od roku 2009 žije v Americe. Ale už dříve si získal v Čechách renomé svým Organic Quartetem, s nímž vloni v létě exceloval na českobudějovickém Piaristickém náměstí při Jihočeském jazzovém festivalu.
Související
-
30. duben je nejen dnem sletu čarodějnic, ale zároveň oficiálním svátkem jazzu
Přesně před deseti roky prohlásila organizace UNESCO 30. duben mezinárodním dnem jazzu. Nejen proto, že je to krásná hudba, ale také pro jeho schopnost sbližovat lidi.
-
Pozor, zákruta! Vzpomenete si na znělku legendárního rozhlasového motoristického pořadu?
Možná si dříve narození posluchači vzpomenou na motoristický rozhlasový magazín Pozor, zákruta! Za jeho znělkou se skrýval stařičký a hudebně vskutku nenáročný šlágr.
-
Vlasta Burian a jeho názor na jazz a také příběh velké osobnosti Russe Garcii
„Rád si poslechnu americký jazz. Je to hudba původní, přirozeně se vyvíjející. Zdá se mi, že to ostatní je mnohdy kopie.“ Vlasta Burian vyslovil tyto věty v roce 1941.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser