Jazzové vyzrání Teresy Brewer, někdejší velké hvězdy pop music, a uhrančivý zvuk hammondek

7. květen 2021

„Dej niklák do hracího automatu. Všechno, co chci, je tebe milovat a hudbu, hudbu, hudbu.“ Tak tato slůvka svým obdivuhodně jasným hlasem jako devatenáctiletá dívenka zpívala Teresa Brewer, rodačka z Toleda ve státě Ohio. A když nahrávala svůj nejtřpytivější šlágr Music, Music, Music, myslela jenom na svého milého a pak samozřejmě na hudbu.

Zpívání bylo pro Teresu životní přirozeností, neboť jí rodiče postavili před mikrofon prý již ve dvou letech. V 50. letech měla ještě několik větších hitů, zároveň se objevovala i v hollywoodských filmech nejčastěji muzikálového ražení.

Teresa Brewer se nikdy nenaučila noty a hudební materiál si nechávala posílat ve zvukové podobě. Její nadání však rozhodně přesáhlo žánr pop music, což prokázala hlavně od 70. let, kdy i s pomocí svého druhého manžela, proslulého producenta Boba Thieleho, natáčela jako jazzová zpěvačka desky i vystupovala s opravdovými velikány – Dukem Ellingtonem, Dizzym Gillespiem nebo Countem Basiem, s jehož orchestrem natočila Teresa Brewer St. Louis Blues W. Ch. Handyho.

Čtěte také

A my tuto  onehdy populární zpěvačku, která má svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy,  připomínáme v pořadu V náladě swingu, potažmo jazzu právě i z toho důvodu, že se narodila 7. května 1931, tedy právě před devadesáti roky.

Významná část půlhodinky V náladě swingu, potažmo jazzu bude určena sugestivním zvukem Hammondových varhan. Jednak zavzpomínáme na hvězdu soul-jazzu, varhaníka Freddieho Roache, jehož nedožité devadesáté narozeniny připadají na 11. květen.

Jednak přineseme nahrávku kratičkého rozhovoru s vynikajícím hráčem na hammondky, v současnosti patrně nejznámějším a nejuznávanějším jazzmanem českého původu Ondřejem Pivcem, který od roku 2009 žije v Americe. Ale už dříve si získal v Čechách renomé svým Organic Quartetem, s nímž vloni v létě exceloval na českobudějovickém Piaristickém náměstí při Jihočeském jazzovém festivalu.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související