30. duben je nejen dnem sletu čarodějnic, ale zároveň oficiálním svátkem jazzu
Přesně před deseti roky prohlásila UNESCO, organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu, 30. duben mezinárodním dnem jazzu. Nejen proto, že je to krásná hudba, ale také pro jeho schopnost sbližovat lidi.
Stalo se tak především na popud velkého jazzového černošského klávesisty a autora Herbieho Hancocka, jehož skladba Čarodějský oheň, Witch Fire v pořadu V náladě swingu, potažmo jazzu také zazní.
Ano, poslední dubnový den má také další, čarodějnickou povahu. Noc před májem by měla být jiná, neobyčejná a magická. Noc, v níž se slétávají čarodějnice. Noc, které se říká Valpuržina v některých evropských zemích, a u nás dříve filipo-jakubská, poněvadž předcházela podle starého kalendáře svátku apoštolů svatých Filipa a Jakuba.
Bohužel, bez zapálených vater a příjemných sousedských setkání se budeme muset obejít i letos, i když to nebude mít důvody náboženské nebo politické, ale podruhé už zdravotní.
Čtěte také
A když se jedná v našem případě primárně o swingový pořad, hodilo by se zahrát slavný hit Franka Sinatra Witchraft, tedy Čarodějnictví. Frank Sinatra tuto písničku autora hudby a také brilantního pianisty Cy Colemana a textařky Carolyn Leigh nahrál celkem třikrát. Poprvé v roce 1957 ve znamenitém aranžmá Nelsona Riddlea, o šest let později a pak ještě v 90. letech jako duet s Anitou Baker.
Ale my pro vás máme tu první, nejslavnější, výrazně cenami Grammy oceněnou verzi, kterou doprovodí jenom o málo mladší instrumentální v podání tria slovutného kanadského pianisty Oscara Petersona.
A obě naznačené polohy 30. dubna spojí ve své milé vzpomínce swingový zpěvák Jan Smigmator, který se vrátí k „čarodějnicím“ svých mladších let, ale zároveň připomene oficiální jazzový svátek. A také zazpívá písničku, která se aktuální tématiky názvem vlastně trochu dotýká, neboť se jmenuje Můj čaroděj. Tu zahrnuje Smigmatorovo poslední album Murphyho zákon.
Související
-
Pozor, zákruta! Vzpomenete si na znělku legendárního rozhlasového motoristického pořadu?
Možná si dříve narození posluchači vzpomenou na motoristický rozhlasový magazín Pozor, zákruta! Za jeho znělkou se skrýval stařičký a hudebně vskutku nenáročný šlágr.
-
Vlasta Burian a jeho názor na jazz a také příběh velké osobnosti Russe Garcii
„Rád si poslechnu americký jazz. Je to hudba původní, přirozeně se vyvíjející. Zdá se mi, že to ostatní je mnohdy kopie.“ Vlasta Burian vyslovil tyto věty v roce 1941.
-
Chci mít orchestr, který dokonale swinguje, řekl si jednoho dne Harry James
Třešňový pozdrav českobudějovického Rozhlasového swingového orchestru, milá vzpomínka na Karla Velebného a Harryho Jamese, to je hlavní menu V náladě swingu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.