Jane Austenová: Pýcha a předsudek. Slavný anglický román v podání českých hereckých hvězd
Manželé Bennetovi mají pět dcer. Je nutné jim co nejdříve opatřit vhodné ženichy, protože vdavky jsou pro ženu na anglickém venkově na přelomu 18. a 19. století jedinou možností zaopatření, míní jejich energická, ovšem dosti přízemní matka. Stoicky klidný pan Bennet je víceméně glosátorem dění okolo. Mezi sestrami vyniká bystrým duchem a temperamentem druhorozená Elizabeth, alter ego samotné autorky.
Román Pýcha a předsudek z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století je nejznámějším a zřejmě nejoblíbenějším dílem spisovatelky Jane Austenové. Vyšel poprvé v roce 1813.
Příběh byl mnohokrát zfilmován, poprvé v roce 1938. Divácky úspěšný byl stejnojmenný film z roku 2005 s Keirou Knigtley v roli Elisabeth. Zatím poslední filmová „moderní“ adaptace Pýcha, předsudek a zombie vznikla v roce 2016.
V češtině vyšel román poprvé v roce 1946. Osmidílná rozhlasová dramatizace byla natočena v roce 1986, účinkují v ní české herecké hvězdy.
Jane Austenová
Jane Austenová se narodila v roce 1775 v rodině reverenda George Austena, měla šest bratrů a starší sestru Cassandru. Právě ta namalovala jediný dochovaný portrét pozdější slavné spisovatelky, který je uložen v Národní portrétové galerii v Londýně.
Jane studovala krátce na soukromých středních školách v Oxfordu a Readingu. Další vzdělání a vztah k literatuře získala především četbou.
Krátké prózy, básně a dramatické scény začala psát už v patnácti letech. Už v roce 1797 se pokusila prodat vydavateli román First Impressions (První dojmy), což byl původní název budoucí Pýchy a předsudku, ale nebyl zájem. Román Northangerské opatství (tehdy pod názvem Susan) od ní nakladatel sice koupil, ale nepublikoval ho.
Teprve v roce 1811 jí vyšel románu Sense and Sensibility (Rozum a cit), ovšem na její vlastní náklady. Prvotina vyšla anonymně pod jménem By a Lady a jako zprostředkovatel mezi autorkou a vydavatelem fungoval autorčin bratr. Rodina o literárních ambicích své dcery a sestry věděla.
V roce 1813 vyšlo přepracované First Impressions, v následujícím roce vyšlo Mansfieldské panství a v roce 1815 román Emma. Ostatní díla byla vydána až po autorčině smrti.
Jane Austenová se nikdy neprovdala, po smrti otce žila s matkou a sestrou. Zemřela ve 42 letech v roce 1817.
Související
-
Podivuhodný případ Benjamina Buttona. Groteska o muži, který se narodí jako stařec a pak mládne
Do ctihodné jižanské rodiny se narodí syn. Událost je ovšem zkalena tím, že místo novorozence přijde na svět stařec, který odmítá chrastítka a krade otcovy doutníky.
-
Pečení holubi a další vybraná jídla, pak tanec až do snídaně. Odhalte, jak se bavila šlechta
Historička umění Duňa Panenková společně s kolegy shromáždila bezpočet faktů i artefaktů, které připomínají slavnosti v životech jihočeské šlechty 16., 17. a 18. století.
-
Okrouhlý bok a ňadra dmoucí… Jak se během staletí měnila móda
Citace z pohádky českého génia Járy da Cimrmana otevírá pořad, ve kterém nás odbornice na historickou módu Kateřina Cichrová provede hned několika staletími a styly.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka