Jan Vaněček: U vědmy

2. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Věřící mají večer zapálit v oknech svíčky
0:00
/
0:00

Jednou před komunálními volbami jsem chtěl v předstihu vědět, jak dopadnou v našem městě. Svátečně oblečen navštívil jsem praktikující vědmu s dotazem, kdo s kým si vítězně plácne a spolu to ošéfujou.  

   Zapálila svíčku, pustila trochu swingu, a vypadlo z ní, že kdyby mi to vyjevila, vyjevil bych se též a začalo by mi být nevolno. Vyslovila sumu, z níž se mi protočily obě panenky. Je nenasytnější než kůrovec, usoudil jsem. Zdůraznila, že na fakturu ani na splátky nevěští. A stravenky nebere, jen hotovost. Pravil jsem ze zoufalství, že jsem chudobný a  stačí, kdyby udělala dobrý skutek a něco zdarma naznačila. A pohladil i  její kočku, třeba by to pomohlo.

   Nepomohlo. Bylo poznat, že vědma není k takovému činu ochotná ani kvůli kočce a mé chudobě. „Jeden zvědavec tu už byl a chtěl vědět, co teď vy. Měl tak napěchovanou peněženku, že nešla ani ohnout. Tomu jsem to vyjevila,“ projevila pozoruhodný intelekt.

  Hučet do ní nemělo smysl. Ukázala ještě na kasičku s nápisem Na svíčky a vyzvala mě, abych hodil do ní aspoň pětikorunu. Když to cinklo, řekla Sbohem a kočka mi mňoukla za ty prachy mollový kvintakord.      

   Pochopil jsem, že existuje člověk, jenž věděl, jak tady volby dopadnou. Nalezl jsem ho náhodně v hospodě U Vejra. Zajímalo mě, co mu vědma nakukala.

    Kápnul ochotně božskou: „Vyjevila v tý svíčce, že to budou všichni myslet s občany dobře, ale dopadne to jako vždycky!“ 

autor: Jan Vaněček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...