Jan Vaněček: Klára a knihy

17. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikrofon, studio, zvuk (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Klára si usmyslela udělat si konečně pořádek v knihách. Měla je seřazené v knihovně na policích za sebou ve dvou řadách. V té druhé  byly ty,  které kdysi odložila s tím, že si je snad někdy přečte.

Ležely tam však stále ladem a překážely. Rozhodla se jich zbavit. V městské knihovně neuspěla, poděkovali jí za ochotu, mají prý knih plné regály, konají i burzu a lacino je prodávají zájemcům. Pár knížek Klára věnovala přátelům a známým, druhá řada se však příliš netenčila. Ale nevzdávala to.

Sousedka jí poradila, že ve městě je několik kaváren, kde si hosté mohou nejen posedět u kávy, ale přečíst i knihy, které tam lidé darovali. Zkusila jednu navštívit. Do tašky vzala s sebou pět knih. Kavárník jí za ně poděkoval a revanšoval se vídeňskou kávou a zákuskem.  Uspěla i v dalších kavárnách. Druhá řada se postupně tenčila.

Po čase jednu z obdarovaných kaváren ze zvědavosti navštívila. V regálu s knihami spatřila i ty své. Objednala si kávu a do jedné se začetla. Druhého dne se vrátila, aby ji dočetla.

Začala si dávat v kavárnách další dostaveníčka se svými knihami. Několik umístila také do bývalých telefonních budek, z nichž se staly pouliční knihovny. I ty občas navštívila a své knihy si k přečtení odnesla domů, a pak je vrátila zpátky do budky. Postupně si takto Klára  přečetla všechny knihy z bývalé druhé řady.

autor: Jan Vaněček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio