Jan Květ, ekolog, botanik, spoluzakladatel Jihočeské univerzity, oslavil devadesáté narozeniny

2. září 2023

Botanik Jan Květ patří mezi výrazné osobnosti vědeckého života na jihu Čech. Odborník na ekologii mokřadů, který mimo jiné spoluzakládal Jihočeskou univerzitu, se v těchto dnech dožil devadesáti let. 

Jak před časem vzpomínal pro Český rozhlas, v dětsví ho, vedle skautingu, zásadně formovala i rodina, hlavně prarodiče. 

Jan Květ se narodil v Praze. Není tedy rodilým Jihočechem, ale rodina z Jižních Čech pochází. Letos to bude již 40 let, kdy přišel do Třeboně a spojil s ní svůj profesní i soukromý život. A i když je pro starousedlíky „náplava“, většina obyvatel historického města jej za svého považuje.

Jan Květ je člověk řady zájmů. Má rád vážnou hudbu, nejvíc ho těší poslech violoncellových koncertů. Zajímá se o historii a politiku, které se několik let věnoval profesionálně. Je skaut a turista. A také milující manžel, otec a dědeček.

Celý život se věnuje svému oboru. Široká je jeho vědecká práce, neméně významné je a bylo i jeho působení na jihočeské univerzitě jako proděkana i jako pedagoga.

Je členem expertní skupiny pro Ramsarskou úmluvu, členem Učené společnosti, dopisujícím členem Rakouské akademie věd, členem Slovenské ekologické společnosti, České limnologické společnosti a Mezinárodní společnosti pro výzkum mokřadů.

Nejvíce si váží členství v Československé, později České botanické společnosti, jíž je členem od svých 17 let.

Poslechněte si celé vyprávění tak, jak jej zaznamenala redaktorka Mária Pfeiferová.

autor: pfr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.