Jan Cempírek: Potíže s literárními zápletkami

20. březen 2025

Dočetl jsem právě knížku V ráji šumavském od Karla Klostermanna. Popravdě, dříve se mi tento román nějak vyhýbal, ale teď mi přišel pod ruku a jsem nadšen. Kdo četl, ví; kdo nečetl, tomu doporučuji.

Ale o konkrétním románu mluvit nechci. Chci hovořit o spisovatelském řemesle. A chci si postěžovat takříkajíc z profesního hlediska.

Jak to mají dnešní romanopisci oproti dobám páně Klostermanna těžké, a to zejména s tvorbou zápletek! Dříve to bylo primitivně jednoduché. Velká většina děje a peripetií se odehrávala tak, že někdo někam šel, tam buď nezastihl toho, koho čekal, a musel ho jít hledat jinam. Nebo se mu naopak cestou něco přihodilo, on se ztratil a zbytek světa ho začal hledat.

Zkrátka a dobře, knihy dříve stály na zápletkách, které dnes rozmotá minutový telefonát, nebo se v knihách jen hýbalo hrdiny sem a tam a tím se dály věci.

Klostermannovy postavy tak půlku románu prochodily mezi Kvildou, Čeňkovkou a Srním; Švejk rajzoval tři kapitoly od Putimi do Putimi a třeba hrdinové Karla Maye dokonce celé knihy jen projezdili, proplížili se a protoulali se prériemi celého Divokého Západu a o moc víc autor vlastně ani nemusel čtenáři nabídnout.

Ale dnes? Jak má moderní autor psát? Švejk na perónu v Putimi by prostě vzal mobil a zavolal do Budějc. Vinnetou by nepřátelské Siouxe poslal k šípku esemeskou, nemusel by přitom vytáhnout paty ze svého vigvamu. A Klostermannův Podhamerský by si na hašení lesa přivolal pomoc telefonem, jaképak copak.

Mají to těžké dnešní romanopisci, co vám mám povídat. Možná právě proto píšou buď jen o staré dobré bezmobilní minulosti. Nebo se nípají v gendrech a v nitrech hrdinů. Tam se totiž iphonem dovolat nelze.  

autor: Jan Cempírek | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.