Jakuba Katalpa: Zuzanin dech. Příběh o vůli přežít cokoli – smrt rodičů, koncentrační tábor i zmrzačený vztah

29. duben 2022

Jsou tři – Zuzana, Hanuš a Jan. V době, kdy jsou dětmi, je svět ještě v pořádku. Později se všechno změní. Ona miluje jednoho z nich, ji milují oba dva. Zuzana Liebeskindová je dcerou dobře situovaného židovského cukrovarníka, prožívá krásné a bezstarostně sladké dětství v malém městečku Holašovice. V březnu 1939 přijdou Němci a ona je nucena rychle dospět. Stejně jako její dva kamarádi. Každý ale dospěje k něčemu jinému…

Účinkuje: Andrea Elsnerová
Připravila: Jakuba Katalpa
Napsala: Jakuba Katalpa
Dramaturgie: Petr Turek
Zvukový mistr: Radek Veselý
Zvuková spolupráce: Miroslav Tóth
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno: v roce 2021

Příběh odehrávající se v polovině 20. století o rodině, jejíž osud určil židovský původ, a také o jednom milostném trojúhelníku napsala současná česká autorka Jakuba Katalpa. Vypráví o vůli přežít cokoli – smrt rodičů, koncentrační tábor i zmrzačený vztah.

Román Zuzanin dech vyšel v nakladatelství Host v roce 2020. Třináctidílná rozhlasová četba na pokračování vznikla v roce 2021. V režii Dimitrije Dudíka text načetla herečka Andrea Elsnerová.

Spisovatelka Tereza Jandová alias Jakuba Katalpa

Jakuba Katalpa debutovala v roce 2000 ještě pod vlastním jménem Tereza Jandová útlou knížkou povídek s názvem Krásné bolesti. Následovala novela Je hlína k snědku? a romány Hořké moře, Němci a Doupě.

Za román Němci získala v roce 2013 cenu Česká kniha a Cenu Josefa Škvoreckého. Němci vyšli (i díky ceně Česká kniha) v německém, slovinském, bulharském a makedonském překladu. Román Zuzanin dech vydalo nakladatelství Host v roce 2021.

Jakuba Katalpa se narodila v roce 1979 v Plzni. Vystudovala bohemistiku, mediální studia a psychologii. S manželem Janem Koubkem a malou dcerkou žije na venkově v západních Čechách.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?