Invazní druhy raků odolávají i extrémnímu suchu. Mohou tak vytlačit původní raky říční

9. listopad 2019 08:03

Extrémní sucho nevadí rakovi mramorovanému. Tento invazní druh ho dokáže nejenom přežít, ale dokonce se v něm i rozmnožovat. Zjistili to členové mezinárodního vědeckého týmu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Podle vědců tato odolnost nepůvodních druhů raků ohrožuje populaci našeho raka říčního, který se nadměrnému suchu nedokáže přizpůsobit.

Odborníci zkoumali sedm druhů raků v průběhu tří měsíců. Jedním z nich byl rak červený pocházející z Ameriky, který si suchem dokázal nejlépe poradit. „Dokázal se zahrabat do poměrně hluboké nory a u samic často docházelo i k tomu, že za sebou uzavřely vchod bahnitou zátkou,“ říká Miloš Buřič z fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

Nezaostali ani raci pruhovaní a mramorovaní. „I ti jsou schopni se ukrýt do nory. Je sice mělčí než u raka červeného, ale i tak to bylo dostačující proto, aby přežili nepříznivé podmínky,“ potvrzuje Miloš Buřič.

Naopak původní české druhy raků se nezahrabaly a nebyly schopny se se suchem vyrovnat.

Čtěte také

Po zjištění těchto skutečností se vědci zaměřili už jen na raka mramorovaného. „V dnešní době je jedním z nejrychleji se šířících druhů, protože byl velice populární mezi akvaristy a zároveň se velice snadno množí,“ dodává Miloš Buřič.

Při výzkumu vědci dokonce rakovi mramorovanému extrémně ztížili životní podmínky. „Chtěli jsme, aby byl pouze v podmínkách vlhkosti okolo 100 procent, ale bez vody. Raci přesto byli schopni se vylíhnout a dokonce svléknout. V případě, že sucho přetrvávalo, odkládali další svlek až o několik týdnů,“ popisuje Miloš Buřič.

Evropská unie zakázala chov nepůvodních druhů raků, přesto se s nimi u akvaristů můžeme setkat. Pořád existuje riziko jejich vypouštění do volné přírody. V ní jsou hrozbou nejen pro původní druhy raků. Dokáží totiž ohrozit i ostatní vodní živočichy, a tím narušit přírodní rovnováhu, nebo norováním poškodit danou lokalitu.

Spustit audio

Související