Inscenace podle románů místních autorů i operu pro nemluvňata uvede v nové sezóně Jihočeské divadlo
Maraton premiér čeká v nové sezóně návštěvníky Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Všech třináct titulů, které čtyři soubory připravily během loňska a které diváci neměli možnost vidět naživo, uvede premiérově na podzim. A do toho připravuje kompletní nový program, ve kterém nebude chybět Hamlet nebo Mimi opera pro batolata.
Ve zkušebně Jihočeského divadla začínají čtené zkoušky první premiérové inscenace nové sezóny. Bude jí adaptace úspěšného románu Davida Jana Žáka Návrat Krále Šumavy. Premiéru bude mít na sklonku října a nebýt léta, herci by se se svými diváky viděli přesně po roce.
„Loni 12. října jsme divadlo museli zavřít a otevřeli jsme vlastně až v letní sezoně na otáčivém hledišti. Tam jsme připravili konečně dvě premiéry, které byly kvůli covidu odložené, měli jsme program, který čítal 86 představení,“ připomíná ředitel divadla Lukáš Průdek.
Diváky teď čeká maraton premiér a s trochou nadsázky by se mohli do divadla nastěhovat. „Teď nastane ve všech repertoárových divadlech takové šílenství, protože musíme odpremiérovat kromě aktuálního programu ještě celý loňský rok,“ říká šéfka činohry Martina Schlegelová.
Čtěte také
Některé nové tituly diváci mohli shlédnout on-line, například balet v režii Petra Zusky Rádio Svobodná Bystrouška nebo příběh z budějovických nevěstinců Café Groll. Ve virtuálním prostoru ale visí jen pět ze třinácti premiér.
„Bude to takový pěkný divadelní maraton, ale já musím říct, že ta sezona za zavřenými dveřmi se nám dost povedla a diváci se mají opravdu na co těšit. Jsme na loňskou sezonu velmi pyšní a na premiéry ze stávající sezony se velmi těšíme, protože si myslíme, že jsme připravili velmi zajímavý mix,“ doplňuje ředitel Lukáš Průdek.
Mezi novinky budou patřit i adaptace románů jihočeských autorů, třeba Jiřího Hájíčka nebo právě Davida Jana Žáka. Příběh o šumavském převaděči Josefu Hasilovi připravuje režisér Lukáš Brutovský. „Já si myslím, že každý, kdo pracuje v divadle, se na diváky těší, protože bez nich to postrádá smysl. Ale určitě mnohem víc než režisérům diváci chybí hercům, protože to je absolutně zásadní věc, kvůli které to mnozí herci dělají,“ komentuje.
Nabitou sezonu Jihočeského divadla představuje kulturní magazín Kavárna. Dále přidá tip na audioknihu Ta přede mnou a recenzi alba Luboše Pospíšila.
Související
-
Doma u Hitlerů nebo Žítkovské bohyně. Úspěšná představení uvidí lidé v táborském divadle
Novou podzimní sezónu i další plány rozvoje představilo Divadlo Oskara Nedbala v Táboře. I na něj podobně jako na další kulturní instituce dopadly koronavirové restrikce.
-
Měl malé ruce. Takový detail rozhodl o tom, že se z Martina Hrušky nestal klavírista, ale herec
Přes 20 let hrál v Jihočeském divadle. Nyní má Martin Hruška angažmá v Praze. „Nabídka přišla v době, kdy už jsem si myslel, že v Budějovicích strávím zbytek života,“ říká.
-
Snažím se, aby v každém divadelním programu byla trocha poezie, říká dramaturg František Řihout
Před jednačtyřiceti lety, v srpnu 1981, nastoupil do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích František Řihout. Dnes tu působí jako takzvaný lektor dramaturgie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.