Husitské muzeum v Táboře zpřístupní po tříleté rekonstrukci Bechyňskou bránu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tábor, Bechyňská brána a hrad Kotnov

Bechyňská brána, jedna z nejstarších staveb v Táboře, má za sebou náročnou rekonstrukci za 15 milionů korun. Většinu nákladů zaplatila Evropská unie z grantového programu na revitalizaci a zatraktivnění památek.

Obnova se týkala nejen stavebně-technického stavu památky. Zcela nové jsou i expozice věnované historii města, které připravilo Husitské muzeum.

„Bechyňská brána je pozůstatek městského opevnění z doby husitské a k ní přiléhá hradní věž Kotnov, která je ještě o něco starší, protože souvisí s původním přemyslovským hradem. Je to jediná dochovaná válcová věž v Táboře a stala se takovým symbolem města, který je často zachycován,“ připomíná ředitel muzea Jakub Smrčka.

V prvním patře Bechyňské brány se návštěvníci budou moci vydat na cestu dávnou minulostí. Expozice je koncipována jako výlet do historie Tábora a jeho okolí. „Návštěvníci mohou chronologicky procházet dějinami od pravěku až po raný novověk,“ říká Jakub Smrčka.

Mezi exponáty zaujme i legendární táborský kančík z období Keltů. Malá bronzová soška opředená mnoha legendami byla objevena v polovině 19. století přímo na táborské ostrožně. „O kanci víme, že to byl kultický symbol, jeho znázornění se objevuje více,“ připomíná Jakub Smrčka.

Historici se proto domnívají, že se jednalo o přívěsek nebo amulet, který měl představovat ochranu nebo záštitu magických sil pro jeho nositele. „Jsou to určité hypotézy, opírají se o analogie a relevantní poznatky, ale z té doby se nedochovaly žádné další záznamy, takže to nemůžeme dávat do dostatečných souvislostí,“ dodává Jakub Smrčka.

Hned vedle schodiště v Bechyňské bráně nově stojí velká prosklená vitrína, ve které jsou vystaveny odpadky středověké domácnosti a na smetišti nechybí ani krysy. „Máme tu vycpané krysy, protože jsou symbolem horší a temnější stránky středověku, protože byly nositelkami morové nákazy,“ vysvětluje Jakub Smrčka.

Návštěvníci se mohou vydat i na ochoz Kotnovské věže, kde je kromě nádherného výhledu na historické centrum Tábora čeká i nová expozice o středověkém obranném systému města.

Prohlídku Bechyňské brány v Táboře zprostředkovává kulturní magazín Kavárna. Dále pořad nabízí tip na audioknihu Deník kastelána, zve na výstavu Voda a civilizace v Českém Krumlově a představuje novou desku Boba Dylana.

Spustit audio
autor: Jan Kopřiva

Odebírat podcast

Související