Hudebníci, kteří chtějí studovat na budějovické konzervatoři, musí zvládnout zahrát etudy, ale i poznat rytmy
Na konzervatoři v Českých Budějovicích začaly talentové přijímací zkoušky. Škola přijme zhruba polovinu uchazečů. Žáci devátých tříd, kteří chtějí studovat hudbu, předvádí své schopnosti před odbornou komisí.
„Jsou dané stupnice, k tomu příslušné akordy a potom zahrají tři etudy,“ popisuje přijímací zkoušky ředitel konzervatoře v Českých Budějovicích Petr Ries. Kromě stupnic a etud si hudebníci připraví také přednes libovolné skladby.
První část talentových zkoušek absolvovala mladá houslistka Markéta Vyhlídková. „Nakonec to bylo dobré, čekala jsem to horší, tak doufám, že to vyjde. Hrála jsem Dvořáka a Mozarta, cvičila jsem každý den asi dvě hodiny,“ vypráví.
Čtěte také
„Uchazeči si většinou vyberou nějaký přednes. Ve většině oddělení je povinná hra alespoň jedné části zpaměti, abychom zjistili, jak jsou na tom s hudební pamětí,“ doplňuje ředitel.
Poté, co zahrají před komisí, musí zájemci o studium na konzervatoři zvládnout ještě druhou část, takzvanou zkoušku hudebnosti. Při ní určují podle sluchu akordy nebo poznávají rytmy.
Talentové přijímací zkoušky absolvuje i Magdaléna Maršíková, která hraje na lesní roh. „Připravovala jsem se asi dva až tři měsíce. Nervózní jsem samozřejmě byla hodně,“ říká.
Na konzervatoř v Českých Budějovicích se letos hlásí 58 žáků devátých tří. Škola může přijmout 31 uchazečů. Největší zájem je tradičně o zpěv a klavír.
Související
-
Nejvíc dětí chce hrát na klavír a kytaru. Třeboňská ZUŠ vybírá žáky při talentových zkouškách
Děti, které chtějí navštěvovat základní uměleckou školu, musí projít talentovými zkouškami. Zájemci o hru na hudební nástroj zpívají, výtvarníci přicházejí s obrázky.
-
Komunisté v budově v centru Budějovic vychovávali funkcionáře, dnes sem chodí talentovaní hudebníci
Na rohu Kanovnické ulice a Senovážného náměstí v Českých Budějovicích sídlí konzervatoř. Hudba se ale v budově učí jen 30 let. Ještě v září 1989 tu byla politická škola.
-
Peníze původně určené na nákup pomůcek a učebnic teď školy musí utratit za energie
Školy řeší problém, kde vzít peníze na drahé energie. Zvýšené náklady platí z provozního rozpočtu, který je určený mimo jiné na nákup učebnic nebo školních pomůcek.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zoufalý penzista s Parkinsonem zaplatil půl milionu za léčbu, která v Česku není povolená. Nepomohla
-
Hraje se o trest pro advokáta, který se zasmál tomu, jak jeho klient psal o zplynování dětí ve škole
-
Trenérka USK Hejková po šestém triumfu v basketbalové Eurolize: Rozhodla to obrana a ne útok
-
Trumpův manuál známe. Cly trestá spojence a chce levně odkoupit dolary z jejich rezerv, říká Matesová