Hudební vzpomínka na jihočeský koncert Jana Nedvěda, klasika české trampské písničky
Koncertní ozvěny od Tří lvů připomínají nadcházející 75. narozeniny klasika české folkové a trampské písničky, zpěváky, kytaristy a úspěšného autora Jana Nedvěda. Jubileum připadá na 24. září.
Janovy hudební osudy byly spojeny s jeho o rok mladším, a bohužel již nežijícím, bratrem Františkem. A to už od bigbítového mládí přes trampskou kapelu Toronto přetvořenou v proslulé Brontosaury.
Vedle tohoto byli bratři Jan a František Nedvědovi důležitými vokálními součástmi legendárního Spirituál kvintetu a jako tandem prošli v 90. letech obdobím ohromné a nevídané popularity, která svým způsobem vrcholila vyprodaným strahovským stadionem. K tomu je nutno říct, že obliba měla oporu hlavně v autorském nadání Jana Nedvěda.
Potom však vztahy obou bratrů procházely turbulentními periodami, podobně jako privátní život staršího z nich. A víceméně se odvíjely odděleně. Jan Nedvěd natočil v posledních desetiletích několik sólových alb, ty však nepřekonaly věhlas zmíněných projektů.
Čtěte také
V roce 2007 absolvoval Jan společné turné s Františkem i tehdy jubilujícím Fešáky. Jednu zastávku měli i na zámeckém nádvoří v Třeboni. Během koncertu vystoupili společně, ale také měli své samostatné bloky.
Devět skladeb, které písničkář Jan Nedvěd ve velmi dobré formě a náladě zazpíval před 14 roky, zahrnovalo většinu těch nejoblíbenějších z repertoáru Brontosaurů, případně dvojice Nedvědi – Kohout, Kamarád, Podvod, Frankie Dlouhán, Růže z papíru, Kytka nebo Na kameni kámen.
Výjimkou byla úvodní Čepice a také třeboňsky jemně modifikovaný Kamenný mlýn, tedy písnička, kterou Jan Nedvěd napsal pro svého synovce, syna bratra Františka, Vojtu Nedvěda. Ten ji zařadil na své debutové album Bílý měsíc. Vojtu Nedvěda coby zpěváka a kytaristu v doprovodné kapele Jana Nedvěda na jihu Čech doplnili baskytarista Milan Plechatý a klávesista Jindra Koníř.
Související
-
Působivě objevná cesta do nedávné české minulosti s jihočeskou kapelou Epydemye
„Každý přinášíme do Epydemye jiný pohled na hudbu a díky tomu může vzniknout svébytný styl. Hudební škatulky v kapele příliš neřešíme, rádi experimentujeme a vyvíjíme se.“
-
Hudební vzpomínka na vystoupení písničkáře Jana Buriana v budějovickém rozhlase
„Jsem přesvědčen, že písnička jako niterná zpověď stále funguje.“ Tato slova písničkáře Jana Buriana mohou být pozvánkou k poslechu výběrového záznamu unikátního koncertu.
-
Trampská klasika Rosa na kolejích trochu jinak zněla na koncertě Voxtetu s Two Towers Hulu Jazz
„To je velmi milá vzpomínka. Já mám Voxtet moc ráda a potěšilo mě, že jsme mohli v Českém rozhlase České Budějovice společně vystoupit. Pak už se nám to nepodařilo.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.