Hudba ze slavného erotického filmu Poslední tango v Paříži a také červen ve swingu a jazzu

3. červen 2022

„Červen přichází každý rok. Červen přichází s každým jarem. Červen přináší nůši plnou snů. A než se naděješ, uvidíš, jak měsíc mrknul okem. Dvě srdce tančí v rytmu swingu.“ Už několik dnů píšeme červnové datum, a proto jsme do půlhodinové swingové, potažmo jazzové nálady vybrali dvě písně, v jejichž textu hraje šestý měsíc roku jistou roli.

Ta první, z níž jsme citovali několik vět, má název June Comes Around Every Year, Červen přichází  každý rok, slavných autorů Harolda Arlena a Johnnyho Mercera s hlasem Binga Crosbyho. Vzešla z filmového muzikálu Out of This World z roku 1945.

Ta druhá je mnohem mladší. Velmi osobitý, původem severoirský zpěvák, muzikant a autor Van Morrison v písničce Evening In June, Večer v červnu, která byla mírným hitem, a objevila se jak na singlu, tak na albu What's Wrong with This Picture, které vyšlo na legendární jazzové značce Blue Note v roce 2003, zpíval: „Za svitu měsíce, když noc ukrývá tajemství ospalé laguny, rozjímám o měsíčním světle. Na vodě. Když jdu s tebou…“

4. června tomu bude devadesát let, co se v St. Louis narodil významný černošský kapelník, skladatel, aranžér, saxofonista i klarinetista Oliver Nelson. Dobré jméno udělal coby altsaxofonista a také aranžér v kapele rhythm and bluesové hvězdy Louise Jordana. Jako saxofonista po návratu do civilu vystřídal řadu angažmá, hrál s Countem Basiem, Dukem Ellingtonem i mladým Quincym Jonesem.

Od šedesátých let pracoval Oliver Nelson coby autor pro hollywoodská filmová a televizní studia a také vlastní velmi kvalitní orchestr. V této profesi se patrně nejvíce proslavil, když nahrál muziku argentinského jazzového tenorsaxofonisty Gata Barbieriho pro neobyčejný a ve své době, tedy v první polovině sedmdesátých let, až skandální, silně erotický film Poslední tango v Paříži.

Snímek režiséra Bernarda Bertolucciho s Marlonem Brandem a Marií Schneider v hlavních rolích zobrazuje sexuální vztah stárnoucího, ovdovělého Američana a mladé Francouzky. Poslechněte si ústřední melodii z filmu v nahrávce orchestru Olivera Nelsona. Tento hudebník zemřel na srdeční infarkt 28. října 1975 ve věku 43 let.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související