Hudba z kdysi skandálního filmu Lolita a další úspěšné instrumentálky Nelsona Riddlea
V raných 60. letech se setkala s velkým ohlasem u posluchačů nahrávka Nelsona Riddlea z filmu natočeného na motivy kdysi skandálního románu Vladimira Nabokova Lolita.
Stejně jako kniha vypráví film režírovaný Stanleyem Kubrickem příběh pana Humberta, který se jako slušně vyhlížející muž středního věku ubytuje u vdovy v nejlepších letech v bezvýznamném americkém městečku. Vdova za čas příjemnému nájemníkovi nabídne své srdce a doufá, že podruhé nalezla životní štěstí. Ovšem pan Humbert, výtečně zahraný Jamesem Masonem, mnohem více touží po její nezletilé rozmazlené dcerušce.
Patologická milostná touha nabývá zločinných rozměrů, když Humbert – aby získal volnost pro své nemravné choutky – vdovu fyzicky odstraní. A pak diváci až do konce sledují marný zápas Humberta s nedospělou Charlottou, tedy adoptivní dcerou, a také s jeho úchylkou, která ho morálně vyvrhla na okraj společnosti.
Čtěte také
Na veřejnost více než co jiného působila pikantnost tématu literární a později i filmové Lolity. Před časem vznikl remake Lolity (s Morriconeho hudbou). V pořadu Vlídné tóny zazní melodie z původní Lolity z roku 1962, která je po zlomcích rozeseta v různých pasážích filmu, podání orchestru jejího spoluautora Nelsona Riddlea.
A má to svůj dobrý důvod, neboť významný a úspěšný kapelník, aranžér a skladatel, blízký spolupracovník Frank Sinatry, Nelson Smock Riddle se narodil právě před sto lety. Řada jeho slavných nahrávek tak bude mít ve Vlídných tónech svého místo – velký instrumentální hit Lisbon Antigua (původně stará portugalská písnička), hudba ze seriálu Route 66 nebo melodie z filmové komedie Paříž v letním parnu.
Související
-
Vinnetou, Old Shatterhand a další postavy z románů Karla Maye ve slavných filmových melodiích
Romány německého spisovatele Karla Maye, který viděl Indiány leda na obrázku, jsou pro někoho možná pokleslým čtivem, ale pro mnoho čtenářů zdrojem krásných zážitků.
-
Instrumentální hity ze 70. let oživí vzpomínky na slavný film Rocky nebo rockovou operu Tommy
Nedávno byl pořad Vlídné tóny sestaven z instrumentálních hitů 80. let. Tentokrát sestoupíme o dekádu níže a přineseme hrst výraznějších instrumentálek let sedmdesátých.
-
Panovu flétnu proslavil po celém světě Rumun Gheorghe Zamfir
Letos na jaře oslavil kulaté osmdesáté narozeniny světově proslulý virtuos ve hře na Panovu flétnu, rumunský hudebník Gheorghe Zamfir. Bohužel, zatím bez publika.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka