Orchestr Billyho Vaughna, to nejsou jenom sladké altsaxofony. U vánočních koled vsadil hlavně na smyčce
Příjemné a zároveň posluchačky přitažlivé melodie jsou spojeny se jménem Billyho Vaughna. Tento muž vedl kdysi jeden z nejpopulárnějších orchestrů, který byl zaměřen na posluchače libující si v nahrávkách na poslech velmi vstřícných.
Orchestr rodáka z Glasgow ve státě Kentucky Billyho Vaughna se po celém světě proslavil zejména sladkou souhrou altsaxofonů, ale jeho hudební výraz byl mnohem barevnější a pestřejší.
Důkazem napsaného jsou vánoční nahrávky orchestru. Máme konkrétně na mysli album, které spatřilo světlo světa v roce 1958 a jmenuje se Christmas Carols, tedy Vánoční koledy. Zahrnuje z většiny anglosaské koledy, v jejichž provedení Billy Vaughn vsadil hlavně na líbezné smyčce, zvuk varhan a částečně také na slavnostně působící podpůrné vokály.
Jednotlivé skladby aranžovali dílem sám kapelník Billy Vaughn, dílem George Greeley, úspěšný aranžér, skladatel i pianista italsko-amerického původu. A ty melodie, jako Joy To the World, Radost světu, White Christmas, Bílé Vánoce, nebo Jingle Bells, Rolničky, mohou v jemném a citlivém provedení Vaughnova orchestru o adventním večeru opravdu potěšit.
Související
-
Století od narození oblíbeného dánského pianisty s motýlkem, buřinkou a cigaretou
Vlídné tóny zavedou do Dánského království, k velké osobnosti tamní pop music, k pianistovi a autorovi Bentu Fabricovi, který se dokázal proslavit v celosvětovém měřítku.
-
Opery beze slov: Bohéma, Madam Butterfly a Tosca od Giacoma Pucciniho, který zemřel před 100 roky
Ve Vlídných tónech uděláme radost na jemnější melodie naladěným posluchačům, snad dokonce příznivcům opery. Vybrali jsme nahrávky orchestru, v jehož čele stál Geoff Love.
-
Tom a Jerry nebyli jenom kreslení kocour a myšák, ale také dva skvělí kytaristé
Tom a Jerry je také v Čechách velice dobře známý a jistě u dětí více generací oblíbený americký animovaný seriál se dvěma ústředními postavičkami – kocourem a myšákem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.