Hrdinkou nové knihy Jiřího Hájíčka je žena v krizi. Příběh se odehrává v rozpáleném Českém Krumlově

22. červen 2020

Plachetnice na vinětách. Tak zní název nového románu českobudějovického spisovatele Jiřího Hájíčka, který vyšel s několikaměsíčním zpožděním 2. června. Zároveň s knihou se na trh dostává i audioknižní verze.

Dvojnásobný držitel ceny Magnesia Litera čerpá inspiraci z jihočeských reálií. Jeho novinka čtenáře zavede do létem rozpáleného Českého Krumlova a okolí.

Ženská hrdina, docentka literatury Marie se vrací domů, aby pomohla stárnoucím rodičům. Začne si románek s mladým mužem a přemýšlí, proč se za ta dlouhá léta mimo rodný kraj tolik odcizila.

Kniha je na trhu krátce, ale už sbírá pochvalné recenze. Sám autor si je vědom, že ženská hrdinka z pera mužského spisovatele je tak trochu risk a to, jak se s ní čtenářky ztotožní a přijmou ji, bude možná klíčem k úspěchu knihy.

Čtěte také

Psychologický román o ženě v krizi jako audioknihu načetla herečka a dabérka Vanda Hybnerová. Román prý přečetla na jeden zátah. Jde podle ní o vyznání ženy se vším všudy a na literární Marii obdivuje hlavně to, že navzdory své samotě to nevzdala.

Jiří Hájíček pracoval na textu částečně i přímo v Českém Krumlově, v domku, kde kdysi žil a tvořil malíř Egon Schiele. Jeho dojmy ze současné podoby města a života v něm a to, jak si místo pamatuje z doby před rokem 1989, se do knihy promítlo.

Ukázku z audioknihy Plachetnice na vinětách si můžete poslechnout v kulturním magazínu Kavárna. Dále pořad zve na výstavu obrazů dirigenta, hudebního skladatele a klavíristy Jana Kučery v Táboře a upozorňuje na další dvě regionální knihy.

autor: Lucie Husárová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.