Hrdinkou nové knihy Jiřího Hájíčka je žena v krizi. Příběh se odehrává v rozpáleném Českém Krumlově

22. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Spisovatel Jiří Hájíček

Plachetnice na vinětách. Tak zní název nového románu českobudějovického spisovatele Jiřího Hájíčka, který vyšel s několikaměsíčním zpožděním 2. června. Zároveň s knihou se na trh dostává i audioknižní verze.

Dvojnásobný držitel ceny Magnesia Litera čerpá inspiraci z jihočeských reálií. Jeho novinka čtenáře zavede do létem rozpáleného Českého Krumlova a okolí.

Ženská hrdina, docentka literatury Marie se vrací domů, aby pomohla stárnoucím rodičům. Začne si románek s mladým mužem a přemýšlí, proč se za ta dlouhá léta mimo rodný kraj tolik odcizila.

Kniha je na trhu krátce, ale už sbírá pochvalné recenze. Sám autor si je vědom, že ženská hrdinka z pera mužského spisovatele je tak trochu risk a to, jak se s ní čtenářky ztotožní a přijmou ji, bude možná klíčem k úspěchu knihy.

Čtěte také

Psychologický román o ženě v krizi jako audioknihu načetla herečka a dabérka Vanda Hybnerová. Román prý přečetla na jeden zátah. Jde podle ní o vyznání ženy se vším všudy a na literární Marii obdivuje hlavně to, že navzdory své samotě to nevzdala.

Jiří Hájíček pracoval na textu částečně i přímo v Českém Krumlově, v domku, kde kdysi žil a tvořil malíř Egon Schiele. Jeho dojmy ze současné podoby města a života v něm a to, jak si místo pamatuje z doby před rokem 1989, se do knihy promítlo.

Ukázku z audioknihy Plachetnice na vinětách si můžete poslechnout v kulturním magazínu Kavárna. Dále pořad zve na výstavu obrazů dirigenta, hudebního skladatele a klavíristy Jana Kučery v Táboře a upozorňuje na další dvě regionální knihy.

autor: Lucie Husárová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová