Hora prokletá? Jak získala Kleť svůj název, není úplně jasné, léta se jí ale také říkalo Šenýgl
Víte, proč se jihočeská řeka Malše jmenuje Malše? Nebo z jakého důvodu lidé pojmenovali rybník Černiš tak neobvykle? Ve Vltavínu budeme s ředitelem Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Danielem Kovářem tyto zajímavosti objasňovat.
Pozastavíme se například u názvu jihočeské hory Kleť, které se ale také léta říkalo Šenýgl. „Kleť, nebo Klaď má název doložený už roku 1263 v zakládací listině zlatokorunského kláštera a vedle toho se vyskytuje německý název převzatý do češtiny jako Šenýgl,“ říká Daniel Kovář.
Jazykovědci podle něj nemají úplně jasno v tom, podle čeho Kleť dostala svůj český název. „Je několik výkladů. Staročeské slovo kleť znamená nějakou chýši, boudu, další možností je slovo klaď, což znamená špici, hrot. A pak se nabízí třeba romantická představa, že to je hora kletá neboli prokletá,“ uvádí.
Poté, co rozpleteme zajímavosti a hádanky týkající se jmen rybníků, řek a kopců na jihu Čech, nabídne Vltavín setkání s Pavlem Kroneislem, matadorem jihočeského rozhlasu. Zavzpomíná na vysílání z unikátních zimních sportovních her, mistrovství spřátelených armád. Ty se v 70. letech minulého století konaly na Zadově a jednou ze zúčastněných byla i výprava ze Severní Koreje, vojáků, kteří pravděpodobně nikdy neviděli sníh.
Pořad uzavře cesta do hlubin myslivcovy duše, ale také srdce a především jeho práce. Reportér Jaroslav Klíma natočil na přelomu tisíciletí přesně o těchto tématech seriál s myslivcem Oldřichem Tripesem. Tak, jako známe Zahrádkářův rok, pojali i rok myslivcův. Postupně jsme se během předchozích týdnů dostali až k měsíci dubnu.
Související
-
Včelná se původně jmenovala Mezives. Svůj současný název získala přes němčinu
Na průzkum zajímavých názvů obcí, měst a míst na jihu Čech a jejich původu se opět vydáme s ředitelem Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Danielem Kovářem.
-
Zahájí za hájem, Chrášťany podle chrastí a Nákří na keři. Jak vznikly názvy jihočeských obcí
Vějíř nahrávek, částečně archivních, částečně čerstvě natočených, nabízí magazín Vltavín. Například objasníme původ zajímavých názvů obcí, měst a míst na jihu Čech.
-
Když podzimní slunce svítí do kostela ve Vyšším Brodě, ukazuje místo, kde se skrývá hrobka Rožmberků
Třináct let se archeologové a geofyzikové vraceli do klášterního kostela ve Vyšším Brodě, kde bádali, ale také postupně psali unikátní příběh o hledání rožmberské hrobky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka