Včelná se původně jmenovala Mezives. Svůj současný název získala přes němčinu
Na průzkum zajímavých názvů obcí, měst a míst na jihu Čech a jejich původu se opět vydáme s ředitelem Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Danielem Kovářem.
Víte třeba, jak vznikl název obce Včelná? Chtělo by se říct, že přece logicky podle včel. Ale ouha, celé to bylo úplně jinak.
„Tato vesnice vznikla nově mezi Budějovicemi a Kamenným Újezdem a odtud dostala název Mezives. Skutečně je to doloženo, ale častěji se objevuje německá varianta Binnendorf, doslova Mezives. A cesta k současnému názvu vede právě přes němčinu, protože od Binnendorf už je jenom krůček k Bienendorf, což je Včelí vesnice,“ objasňuje Daniel Kovář.
Celý magazín Vltavín si poslechněte online.
Související
-
Zahájí za hájem, Chrášťany podle chrastí a Nákří na keři. Jak vznikly názvy jihočeských obcí
Vějíř nahrávek, částečně archivních, částečně čerstvě natočených, nabízí magazín Vltavín. Například objasníme původ zajímavých názvů obcí, měst a míst na jihu Čech.
-
Naši předkové měli větší cit pro budování krajiny než my, připomněl přírodovědec Jiří Andreska
Podzim je na jihu Čech vždy ve znamení výlovů rybníků, rybářů, ale i myslivců vůbec, tak si je připomeneme v osobách Jiřího Andresky nebo legendárního rybáře Matěje Hlavsy.
-
Když podzimní slunce svítí do kostela ve Vyšším Brodě, ukazuje místo, kde se skrývá hrobka Rožmberků
Třináct let se archeologové a geofyzikové vraceli do klášterního kostela ve Vyšším Brodě, kde bádali, ale také postupně psali unikátní příběh o hledání rožmberské hrobky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka