Hledal hudební nástroj, na který nikdo jiný v Česku nehraje. A internet mu poradil Panovu flétnu
Jediný profesionál ve svém oboru ve své zemi. To je Petr Tomeček, jediný český profesionální hráč na Panovu flétnu. Nástroj si možná někteří spojují s indiány, původně ale pochází z antického Řecka a patří mezi nejstarší hudební nástroje vůbec.
Historie Panovy flétny sahá až k samým počátkům naší civilizace. Název „Panova“ vychází ze starověké řecké mytologie, konkrétně příběhu boha Pana žijícího v Arkádii a krásné nymfy Syrinx. Nejedná se tedy o indiánský nástroj.
„V Česku máme Panovu flétnu spojenou s porevoluční dobou, kdy na náměstích nebo v podchodech stávali indiáni, Peruánci a vyhrávali opravdu krásné melodie, nabízeli své nahrávky i různá ponča. Jde ale o starověký nástroj, často označovaný za přímého předchůdce varhan,“ ujišťuje Petr Tomeček.
Čtěte také
Jediný profesionální hráč v Česku přitom tento nástroj objevil až relativně nedávno. Dlouho se věnoval hře na trubku, dokonce vystudoval konzervatoř. „Bylo to trochu z donucení. Neříkám, že nebyly momenty, kdy jsem trubku měl rád, ale posléze jsem ji opustil. Časem jsem se také úplně přestal věnovat hudbě,“ vypráví.
Odvětví mu nicméně po nějaké době zase začalo chybět a přemýšlel, jaký nástroj zvolit tentokrát. „Chtěl jsem najít něco, na co u nás nikdo nehraje. Aby to bylo zajímavé a abych měl dost práce. Do vyhledávače na internetu jsem napsal slova jako netradiční, výjimečný nebo ojedinělý. A vypadla Panova flétna,“ usmívá se.
Rozhodnutí věnovat se naplno hře na Panovu flétnu učinil, když mu bylo pětatřicet let. „Měl jsem za sebou průpravu z hraní na trubku, ovládal jsem správné dýchání. Šlo hlavně o to si nástroj osvojit. Nebylo to jednoduché, ale věřím, že jsem měl díky předchozím zkušenostem dobře našlápnuto,“ dodává.
Celý rozhovor s hráčem na Panovu flétnu Petrem Tomečkem si poslechněte online.
Související
-
Jeho harmoniky byly známé po celém světě, Konstantin Stibitz ale dožíval v nuzných podmínkách
Obecně se ví, že České Budějovice jsou ve světě známé díky pivu nebo koněspřežné dráze. Málokdo má ale tušení o osobě a významu výrobce harmonik Konstantina Stibitze.
-
Hit Nothing Else Matters v podání cimbálové muziky obletěl svět. Video sdílela i samotná Metallica
Milan Brouček zahořel pro cimbál už jako kluk, když se s folklórním souborem dostal na Slovácko. A i když si rodiče ťukali na čelo, vlastní cimbálovku si opravdu založil.
-
Výrobce dud potřebuje i kravské rohy, slouží jako reproduktory. Sehnat je ale dnes není vůbec snadné
V Strakonicích dudy hučí – verš ze staré lidové písničky stále platí. V jihočeském městě působí řada dudáckých kapel. Jednu z nich vede učitel a výrobce dud Patrik Ředina.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka