Hledal hudební nástroj, na který nikdo jiný v Česku nehraje. A internet mu poradil Panovu flétnu

11. březen 2025

Jediný profesionál ve svém oboru ve své zemi. To je Petr Tomeček, jediný český profesionální hráč na Panovu flétnu. Nástroj si možná někteří spojují s indiány, původně ale pochází z antického Řecka a patří mezi nejstarší hudební nástroje vůbec.

Historie Panovy flétny sahá až k samým počátkům naší civilizace. Název „Panova“ vychází ze starověké řecké mytologie, konkrétně příběhu boha Pana žijícího v Arkádii a krásné nymfy Syrinx. Nejedná se tedy o indiánský nástroj.

„V Česku máme Panovu flétnu spojenou s porevoluční dobou, kdy na náměstích nebo v podchodech stávali indiáni, Peruánci a vyhrávali opravdu krásné melodie, nabízeli své nahrávky i různá ponča. Jde ale o starověký nástroj, často označovaný za přímého předchůdce varhan,“ ujišťuje Petr Tomeček.

Čtěte také

Jediný profesionální hráč v Česku přitom tento nástroj objevil až relativně nedávno. Dlouho se věnoval hře na trubku, dokonce vystudoval konzervatoř. „Bylo to trochu z donucení. Neříkám, že nebyly momenty, kdy jsem trubku měl rád, ale posléze jsem ji opustil. Časem jsem se také úplně přestal věnovat hudbě,“ vypráví.

Odvětví mu nicméně po nějaké době zase začalo chybět a přemýšlel, jaký nástroj zvolit tentokrát. „Chtěl jsem najít něco, na co u nás nikdo nehraje. Aby to bylo zajímavé a abych měl dost práce. Do vyhledávače na internetu jsem napsal slova jako netradiční, výjimečný nebo ojedinělý. A vypadla Panova flétna,“ usmívá se.

Rozhodnutí věnovat se naplno hře na Panovu flétnu učinil, když mu bylo pětatřicet let. „Měl jsem za sebou průpravu z hraní na trubku, ovládal jsem správné dýchání. Šlo hlavně o to si nástroj osvojit. Nebylo to jednoduché, ale věřím, že jsem měl díky předchozím zkušenostem dobře našlápnuto,“ dodává.

Celý rozhovor s hráčem na Panovu flétnu Petrem Tomečkem si poslechněte online.

Spustit audio

Související