Hlasy od Glenna Millera. Adventní vzpomínka na proslulou swingovou vokální skupinu The Modernaires

3. prosinec 2021

Hlasy od Glenna Millera, to mohla být zkratka označující další setkání V náladě swingu, potažmo jazzu. Vydáme se totiž po stopách vokální skupiny, která natočila společně s nejslavnějším orchestrem swingové éry ve 40. letech minulého století řadu jeho šlágrů – The Modernaires.

Její příběh se začal psát v roce 1935, kdy se tři spolužáci z jedné střední školy v americkém Buffalu, jmenovitě Hal Dickinson, Chuck Goldstein a Bill Conway,  rozhodli zpívat společně. První angažmá získali v jednom předměstském casinu.

Zakrátko jim nabídl spolupráci známý kapelník Ozzie Nelson a třem mladíkům vymyslel trochu bombastický název „The Three Wizards Of Ozzie“ čili Tři čarodějové od Ozzieho. Potom trojice vystřídala ještě několik bandů a v roce 1937 účinkovala s ohromným ohlasem v rozhlasové show tehdy extrémně populárního Paula Whitemana. To už mladí zpěváci používali později slavné jméno „Modernaires“.

Za tři roky si jich všiml nejenom Američany milovaný šéf swingového orchestru a trombonista Glenn Miller. Na jaře roku 1941 Modernaries nabídl smlouvu za velmi výhodných podmínek.

V tu dobu se stala pevnou součástí této vokální formace velmi dobrá zpěvačka a taktéž pohledná mladá žena Paula Kelly. I když se personální složení Modernaires několikrát v průběhu času proměnilo, ona byla dlouhodobým konstantním článkem.

Čtěte také

Společně s orchestrem Glenna Millera se tato skupina podílela na původních nahrávkách takových šlágrů jako Perfidia, Chattanooga Choo Choo, I Know Why, ale i třeba Jingle Bells ve spojení s Texem Benekem tentokrát v roli zpěváka.

V poválečných letech pětičlenná sestava s ženou ve středu patřila ke smetánce americké hudební zábavy. Modernaires jezdili na turné se špičkovými orchestry, v jejichž čele stáli třeba Bob Crosby nebo Jerry Gray. Vystupovali v luxusních klubech, účinkovali v hollywoodských filmech a občas se s úctou hlásili k odkazu svého objevitele i přítele Glenna Millera. To znatelně vyjádřili i nahrávkami.

V roce 1946 natočili nápaditě a efektně propojenou směs nazvanou výmluvně Salute To Glenn Miller, Pocta Glennu Millerovi. Byl to dobrý recept na úspěch. Modernaires, kteří byli vzory pro slavné skupiny jako Four Freshmen nebo i Beach Boys, na něj navázali projevy úcty k další kapelnické hvězdě, Tommymu Dorseymu. V tomto případě máme na mysli album We Remember Tommy Dorsey Too!, tedy Vzpomínáme také na Tommyho Dorseyho, které vyšlo na začátku 60. let

Setkání s „hlasy od Glenna Millera“ bude protkáno několika vánočními písničkami a bude zarámováno relativně nedávnou nahrávkou nástupnické formace s Julii Dickinson, nejmladší dcerou Pauly Kelly a Hala Dickinsona, kteří tvořili manželský pár uvnitř klasických Modernaires.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.