Herečka Lenka Šestáková: Jsem člověk, který neutíká, jsem člověk, který bojuje
Málokdo dokáže vystoupit z rozjetého vlaku. Obzvlášť když ho po obou stranách kolejí zdraví příznivci potleskem a květinami, když je cesta lemována úspěchy a ovacemi. Herečka Lenka Šestáková, dříve Krčková, to dokázala.
Talent podědila po obou rodičích i po dědečkovi, který byl v Českých Budějovicích rozhlasovým režisérem a měl mimořádný hudební sluch. Maminka vyučovala na základní umělecké škole, tatínek byl kapelníkem tanečního orchestru Metroklub. Hudbě se na profesionální úrovni věnují strýčkové, skladatelé Jaroslav a Josef Krčkovi.
Lenka od malička milovala poezii, tři roky po sobě se stala laureátkou celostátní recitační soutěže Wolkrův Prostějov. Vystudovala DAMU a začala se věnovat herectví. Své profesionální začátky ale popisuje trochu rozpačitě: „Šla jsem cestou intuice a emocí. Vrhala jsem se do věcí, pak jsem z toho byla energeticky vysílená. Nevěděla jsem, kam patřím.“
Petru Červinkovi i po více než padesátiletém angažmá svítí oči, když mluví o divadle
Petr Červinka je dlouholetý divadelní herec. Návštěvníci Jihočeského divadla v Českých Budějovicích ho znají nejen z činoherních inscenací, ale rovněž z úspěšných kusů, které byly na repertoáru jihočeské opery.
V roce 2000 se stala členkou činohry Jihočeského divadla. Okamžitě upoutala. Diváci ji měli rádi, hrála vytoužené charakterní i komické role, získala řadu cen.
Po více než patnácti letech se rozhodla odejít. Chce se dál rozvíjet, studovat, odpočívat. Mít čas pro své blízké a pro sebe, najít svou životní cestu. „Odpoutala jsem se od divadla, protože jsem potřebovala vlastní očistu,“ říká.
Lenka Šestáková dokázala překonat těžkou nemoc, v současné době se věnuje pedagogické práci. Znovu se vdala a je připravena najít a naplnit své životní poslání. Její vyprávění si můžete poslechnout v pořadu Jihočeši.
Související
-
Ocitla se na vozíku, ale dál závodila v plavání. Ve vodě jsem zažívala svobodu, říká Běla Třebínová
Tři a půl zaměstnance má na starosti padesátku klientů. I tak by se dalo stručně popsat fungování budějovické charitní organizace Domino. V jejím čele stojí Běla Třebínová.
-
Jan Štifter píše příběhy z vlastní rodiny i historie budějovických domů
„Pátral jsem po tom v matrikách docela dlouho,“ odpovídá budějovický spisovatel Jan Štifter na otázku, jestli má společné kořeny se šumavským bardem Adalbertem Stifterem.
-
Kristina Sigurdsson z rodu Zátků žila na mnoha místech světa, ale doma se cítí v Budějovicích
Její pradědeček Dobroslav Zátka založil v roce 1884 v Boršově nad Vltavou Zátkovy těstoviny, babička Libuše byla velmi nekonvenční a maminka se provdala za Islanďana.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.