Hana Hosnedlová: Útoky reklamy

3. duben 2024

Denně na nás útočí desítky, možná stovky různých reklam, doporučení a nabídek, ať už z televize, internetu, letáků či plakátů. Nejvytrvalejší jsou nabídky zázračných preparátů na hubnutí, na krátkozrakost, nedoslýchavost, proti bolestem kloubů nebo svalů.

Divím se, že už dávno nejsme národem bystrozrakých, svalnatých mužů a štíhlounkých žen se sluchem jako rys, s úžasnou pletí a bez jakýchkoliv zdravotních problémů.

Několikrát jsem mluvila s přáteli, kteří podlehli svodům těchto reklam a pořídili si za nemalé peníze nějaký zázračný preparát. Ani jednomu se žádný neosvědčil...

A přesto se stále objevují další a další důvěřivci, kteří jsou ochotni nějaký ten tisíc obětovat a získat neuvěřitelné zázraky, co reklama nabízí. Třeba krém, díky němuž zhubnete za noc o čtyři kila, nebo přípravek, který vyléčí po pár dnech užívání váš problém s bolavými koleny či kyčlemi. Kdo by po tom netoužil?

Už se sice neobjevují podomní obchodníci, kteří chodili od dveří ke dveřím, ale stoprocentně je nahradili agenti nabízející zboží po telefonu. A co jim rozhodně nelze upřít, je jejich výmluvnost, přesvědčivost a vypilovaná manipulace s potenciálním zákazníkem.

Diskusi v žádném případě nedoporučuji. Pokud chcete jednoznačně odmítnout, skončete nevyžádaný telefonát hned v začátku. Jinak vás dostanou – mají na to totiž školení!

autor: Hana Hosnedlová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Hana Hosnedlová: Cesta vlakem

    Mám kamarádku, jejíž manžel je zapřisáhlý ctitel motorů. Samozřejmě v autech a motorkách všech značek a dat výroby. Hromadnou dopravou jezdit odmítá, vlastně to ani neumí.

  • Hana Hosnedlová: Domácí úrazy

    Dlouho jsem se bránila tvrzení statistik, které říkají, že nejvíc úrazů se stane v domácnosti. Po zkušenostech z poslední doby tomu ale začínám věřit.

  • Hana Hosnedlová: MDŽ

    MDŽ čili Mezinárodní den žen se za předchozího režimu slavíval celoplošně a mohutně. Od ROH jsme pravidelně dostávaly kytku, bonboniéru anebo kazetu s mýdly.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.