Hana Hosnedlová: Přátelství

Mikrofon, studio, zvuk (ilustrační foto)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikrofon, studio, zvuk (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

O přátelství toho bylo řečeno už hodně. Patří k němu velká slova i silné emoce. A podobně jako láska čtenáře, diváka, posluchače vždycky spolehlivě dostane. Ať už se jedná o dramatickou oběť nebo neokázalé všední gesto…

Například vzdát se své velké lásky ve prospěch kamaráda, aniž by to druzí dva aktéři vůbec tušili. Tomu říkám oběť z přátelství...

Jednou se mne dlouholetý kamarád, se kterým jsme si dobře rozuměli, při diskusi o přátelství zeptal: dala bys mi svou ledvinu, kdybych to potřeboval? Bez zaváhání jsem přikývla.

A vzala bys na sebe třeba nějaký můj příšerný, neomluvitelný trapas nebo totální morální selhání, odehrávající se například před televizními kamerami? Trapas nebo nezvládnutí situace, které by tě společensky i lidsky odrovnaly? To už jsem se chvíli zamýšlela a nedokázala jsem upřímně odpovědět, že ano.

A popravdě řečeno, spíš bych se v tomto případě klonila k odpovědi záporné. Ale docela by mě zajímalo, kolik lidí by vlastně takové velkorysé a nezištné gesto dokázalo. Gesto, které by sice potvrdilo jejich skutečné přátelství, ale zároveň gesto, které by je totálně znemožnilo.

Pravda je, že jsou i tací. A já před nimi v tiché úctě smekám. Jsou pro mne většími hrdiny než ti, co jsou ochotni věnovat svému příteli vlastní ledvinu.  

Spustit audio
autor: Hana Hosnedlová|zdroj: Český rozhlas