Hana Hosnedlová: Kniha

15. březen 2023

Březen je měsícem knihy a já bych vám ráda v této souvislosti představila jednu nevšední publikaci s názvem Jihočeské osobnosti známé a méně známé

Jejími autory jsou dva renomovaní spisovatelé – Bohumil Ždichynec a Vladimír Novotný, kteří sice žijí a tvoří v Praze, ale jejich vazby k jižním Čechám jsou dlouhodobé a mimořádně silné. 

Výpravná a nesporně fundovaná kniha navazuje na jiný titul z pera obou autorů, a to na obdobnou studii Pozapomenutí Jihočeši, která vyšla před dvěma roky. A podle slov pánů Ždichynce a Novotného budou v tomto stylu pokračovat i v budoucnu, což považují přímo za svou povinnost vůči kulturní historii kraje.

V knize, o které je řeč, najdeme jedenadvacet kulturních osobností jihočeského regionu. Některé z nich žily v dobách dávno minulých, jiné své životní kroky ukončily v nedávných letech. Počínaje skutečným i literárním hrdinou Janem Cimburou až třeba po spisovatele Věroslava Mertla nebo sochaře Milana Doubravu.

Navíc je každé jméno spojeno s jinou lokalitou v kraji, takže jednotlivé kapitoly jsou zároveň i takovou poutí po místech, v nichž se zmiňovaní tvůrci narodili, tvořili a žili. 

Podle mne je skvělou myšlenkou právě takovou cestou mapovat a oživovat kulturní minulost a vracet do povědomí veřejnosti jména pozapomenutá nebo téměř neznámá. Myslím, že jim to i svým způsobem dlužíme... 

autor: Hana Hosnedlová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Hana Hosnedlová: Cyklisté na chodníku

    Vždycky jsem cyklistům fandila. Považovala jsem jízdu na kole nejen za nenáročnou sportovní disciplínu, přístupnou většině, ale zároveň za ekologicky šetrný způsob dopravy.

  • Hana Hosnedlová: Spacáky

    Možná se téma spacáků bude zdát v tuhle dobu ne příliš aktuální, ale spousta lidí tento vynález používá celoročně. Včetně mne. I když je mi ve spacáku zima leckdy i v létě.

  • Hana Hosnedlová: Telefonní budky

    Telefonní budky, které se nacházely v každé obci, na ulicích či nádražích, se díky mobilům staly naprosto nepotřebné. Jejich počet se postupně snižoval, až zmizely úplně.