Hana Hosnedlová: Kapličky
Nedávno jsem si prohlížela zajímavou knížku s názvem Kapličky, sochy a křížky: drobná sakrální architektura na území města Českých Budějovic. A byla jsem, mírně řečeno, překvapená, kolik takových zastavení osvědčený autorský tandem - českobudějovický fotograf a nadšený patriot Milan Binder a Dan Kovář z okresního archivu - našel a poctivě zdokumentoval a popsal.
Zároveň jsem si ale uvědomila, jak málo z těchto stavbiček v rodném městě vlastně znám, anebo jak málo si takových věcí okolo sebe vůbec všímáme. Všeobecně. Kromě toho jsem zjistila i fakt, že nejedna kaplička, socha či křížek jsou ukryty v místech, kde bychom je ani nečekali.
Jak Milan Binder přiznal, bylo jejich objevování i pro něho takovým malým dobrodružstvím. Postupoval sice podle městských map (mimo jiné i z dob totalitního režimu), kde jsou tyto stavbičky zaneseny, ale ne vždy našel to, co hledal.
Čas a lidská lhostejnost v nejednom případě zapracovaly na jejich zničení či ztrátě. Navíc některé hledané objekty byly přemístěny, zničeny anebo se ocitly za ploty soukromých pozemků. I když ne každou ze ztracených staveb se podařilo následně objevit a zachránit, jsou i ony v knize zmiňovány.
Každý z těchto objektů má svou historii, svůj nepochybně napínavý příběh. A myslím, že tyto příběhy jsou stejně zajímavé jako životy lidí okolo nich.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.