Hana Hosnedlová: Kamínky

6. květen 2021

Možná jste i vy v poslední době někde natrefili na malý pomalovaný kamínek s textem. V parcích, na lavičkách, na odkládacích plochách v obchodech, na turistických trasách, u historických objektů, na nádražích, u stanic trolejbusů, na sedadlech autobusů a vlaků – prostě různě v místech, po nichž se pravidelně pohybují lidé.

Nepochybně vás nejdříve zaujme kresba namalovaná nesmazatelnými barvami. A musím říct, že někdy jsou to skutečně hezké motivy. Nicméně vaší pozornosti neujde ani text, v němž je uvedené směrovací číslo místa, odkud kamínek pochází, a odkaz na facebook.

Počítá se s tím, že nálezce kamínku se na facebooku svěří, kde kamínek s uvedeným číslem a popsaným obrázkem nalezl. A ten, kdo vyslal pomalovaný oblázek do světa, se tak dozví, kam až jeho kamenné minidílko dorazilo. Občas jsou tato zjištění i dost překvapivá.

Možná vás v této souvislosti napadne jiná hra, která před pár roky uchvátila zejména mladé a dobrodružství chtivé lidičky, ale nyní již pomalu dohasíná. Jedná se o geocaching, kdy se s pomocí uvedených souřadnic hledal poklad, který nálezce vyměňoval za jiný. Bylo to napínavé a leckdy i nebezpečné, podle umístění hledaného pokladu.

Ovšem putující kamínky jsou o něčem poněkud jiném – třeba o nahodilém anonymním  kontaktu, o fantazii, o představách, kam až se kamínky dostanou, a hlavně - o naléhavé potřebě sdílení...

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.