František Nedvěd – Neváhej a vejdi (1998)

21. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy František Nedvěd

V neděli 18. července 2021 obletěla českou hudební scénu zpráva o smrti Františka Nedvěda, poloviny druhdy masově populárního bratrského dua, jakož i člena významných skupin historie tuzemského folku Brontosauři či Spirituál kvintet.

František Nedvěd však v poslední etapě své kariéry působil i jako frontman, který s doprovodnou kapelou vydal pět řadových desek. Tu první – Neváhej a vejdi – si pustíme v pořadu Kulatá muzika.

Dá se říct, že až do momentu, kdy z bratrského dua zbyli dva sólisté, se František vždy profiloval jako muzikant, jemuž je nejlépe v oklopení dalších spoluhráčů a hlavně autorů.

Sám byl výrazným interpretem, zpěvákem se zajímavým a taky velmi hezky pojivým hlasem, ale na psaní písniček se v jeho předchozích štacích vždycky našel někdo jiný. Konečně, i v rodinném tandemu autorská práce stála v drtivé většině na bráchovi Honzovi.

Coby sólista měl tedy mladší z bratrů hlavní starost s tím, kde sehnat repertoár. Vyřešil ji však – aspoň zpočátku – elegantně a vlastně i efektivně. Otevřel si zpěvník významného kanadského písničkáře Gordona Lightfoota a s pomocí bývalého kolegy ze Spirituál kvintetu Dušana Vančury, který mu psal české texty, prostě předělal za oceánem prověřené písničky do podoby blízké uchu tuzemského posluchače. Nešlo o čistý folk, ale o velmi vstřícný mix tohoto žánru s country a popem, opřený také o solidní a služební muzikantské výkony protřelých hráčů countryové scény.

Spustit audio

Související

  • Buty – Dřevo (1995)

    Hráčská lehkost, melodické nápady a trochu poťouchlé, trochu smutné a trochu nepochopitelné texty. To jsou prvky, podle nichž posluchač identifikuje ostravskou kapelu Buty.

  • Nerez a Lucia – Cela (2021)

    V roce 2019 se na hudební scénu vrátila skupina Nerez. Po vpravdě nenahraditelné zpěvačce Zuzaně Navarové si stoupla k mikrofonu Lucia Šoralová.

  • Kateřina Marie Tichá – Sami (2020)

    V roce 2013 byla nominována na cenu Český slavík jako objev roku. To jí bylo 19 let. V roce 2021, v 26 letech, je znovu „objevem“. Ale už pevnějším v hudebních kramflecích.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...