Falešné vltavíny se nejčastěji vyrábí z umělého skla. Rozpoznat se dají snadno, ujišťuje kurátor muzea

21. únor 2025

Jižní Čechy mají – mimo jiné – jedno velké přírodní unikum, které nikde jinde na světě nenajdete. Jde o vltavíny, jediné evropské horniny vzniklé při dopadu meteoritu. Jejich obliba stále roste a spolu s tím přibývá také případů nelegální těžby. Na trhu se zároveň často objevují falzifikáty.

Odborníci dokáží padělky většinou rozeznat na první pohled. „Špatně udělané imitace se dají poznat hned, ale samozřejmě při vzrůstající ceně vltavínů roste pokušení je falšovat. Je třeba uznat, že i falzifikátoři se zlepšují,“ uvádí Vít Kršul, kurátor Muzea vltavínů v Českém Krumlově.

Padělky se nejčastěji vyrábí z umělého skla. I stále propracovanější napodobeniny bezpečně odhalí průzkum pod mikroskopem.

„Jako první do oka člověku padne přírodní vrásčitost, odborně se tomu říká skulptace. Tu mechanické opracování nikdy nezvládne plně okopírovat. Dá se docílit dobrých výsledků, ale laboratorní pozorování vše detailně ukáže,“ uklidňuje odborník, který se vltavínům věnuje zhruba třicet let.

Právě na českokrumlovské Muzeum vltavínů se lidé můžou obrátit, pokud mají o pravosti drahých kamenů pochybnosti. „Poradí jim třeba také různí sběratelé nebo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Nás to baví, takže rádi pomůžeme,“ dodává Vít Kršul.

Celý rozhovor s kurátorem Muzea vltavínů v Českém Krumlově Vítem Kršulem si poslechněte online.

Spustit audio

Související