Falešné vltavíny se nejčastěji vyrábí z umělého skla. Rozpoznat se dají snadno, ujišťuje kurátor muzea

Rozhovor s kurátorem Muzea vltavínů v Českém Krumlově Vítem Kršulem
Jižní Čechy mají – mimo jiné – jedno velké přírodní unikum, které nikde jinde na světě nenajdete. Jde o vltavíny, jediné evropské horniny vzniklé při dopadu meteoritu. Jejich obliba stále roste a spolu s tím přibývá také případů nelegální těžby. Na trhu se zároveň často objevují falzifikáty.
Odborníci dokáží padělky většinou rozeznat na první pohled. „Špatně udělané imitace se dají poznat hned, ale samozřejmě při vzrůstající ceně vltavínů roste pokušení je falšovat. Je třeba uznat, že i falzifikátoři se zlepšují,“ uvádí Vít Kršul, kurátor Muzea vltavínů v Českém Krumlově.
Padělky se nejčastěji vyrábí z umělého skla. I stále propracovanější napodobeniny bezpečně odhalí průzkum pod mikroskopem.
„Jako první do oka člověku padne přírodní vrásčitost, odborně se tomu říká skulptace. Tu mechanické opracování nikdy nezvládne plně okopírovat. Dá se docílit dobrých výsledků, ale laboratorní pozorování vše detailně ukáže,“ uklidňuje odborník, který se vltavínům věnuje zhruba třicet let.
Právě na českokrumlovské Muzeum vltavínů se lidé můžou obrátit, pokud mají o pravosti drahých kamenů pochybnosti. „Poradí jim třeba také různí sběratelé nebo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Nás to baví, takže rádi pomůžeme,“ dodává Vít Kršul.
Celý rozhovor s kurátorem Muzea vltavínů v Českém Krumlově Vítem Kršulem si poslechněte online.
Související
-
Světovou raritu získaly jižní Čechy díky pádu meteoritu. Příběh vltavínů připomíná muzeum v Krumlově
Už jako školák sbíral minerály, pak studoval geologii. Když se přistěhoval do jižních Čech, bylo mu líto, že se o vltavínech mluví vesměs negativně v souvislosti s kopáči.
-
Ilegálních kopáčů vltavínů přibývá. Potřebujeme změnu zákona a tvrdší tresty, myslí si inspektor
Drahokamy, na nichž jedni vydělávají a druzí je proklínají. To jsou jihočeské vltavíny. Legální i nelegální těžbu a její důsledky podrobně rozebírá pořad Přímá řeč.
-
Náhrdelník z mušlí chráněného druhu z dovolené přivézt nemůžete. Ani když ho koupíte, varuje znalec
Už vás někdy na dovolené napadlo, že na pláži seberete pár krásných mušlí nebo vysušeného kraba a vezmete si je domů na památku? V tom případě pozor, abyste nenarazili.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.