Eva Kadlčáková: O závislosti na nikotinu
„Dej si cigáro, stojíš nás moc peněz,“ poručily mi s láskou kamarádky na střední, když mě s sebou braly na kouřovou a aby mě tam udržely, kupovaly mi nanuka.
No a i dnes, kdy se hodnota peněz značně posunula, vychází jedna čmudka pořád mnohem laciněji nežli mražená pochoutka.
Musím říct, že od těch časů se nezměnilo ani to, že obojí mi chutná a na obojí bych byla schopna vytvořit si návyk, kdybych tak netrpěla vědomím, že jsem na něčem závislá. A taky kdyby mi nebylo trapně před taťkou, vášnivým kuřákem, kterému jsem odmalička deklamovala, že já tedy kouřit nebudu. A kdyby se po nanucích nepřibíralo.
Čili: držím to v normě. Zmrzlinu vyvažuju nikotinem, po kterém se ubírá.
Ba ne… Ale je fakt, že cigareta pro mne zůstala společenskou záležitostí. Je spojena s příjemnými chvílemi s přáteli. Jen se časem přesunula z prostoru za prodejnou do útrob barů a restaurací.
A i když zákon ji odtud mezitím vytěsnil, mně se stále dostavuje Pavlovův reflex ve chvíli, kdy vkráčím do hospody a na stole přistane první sklenička. Já bych si tak zapálila, bože, jak já bych si zapálila! A i jako nekuřák sympatizuju s těmi, kterým se po dramku ve veřejných prostorách stýská.
Jaký nekuřák? Říkáte si asi. Tady se přiznává k tomu, jak by hulila, a tvrdí o sobě, že abstinuje. Hmm, jak se to vezme. Nikdy jsem neměla v kabelce svou krabičku. Totiž: jednou. Po večírku, na kterém si každý mohl poručit svou značku, a já jediná měla ráda Kentky. A tak mi zůstaly. Pálily mě v té tašce ráno tak mocně, že jsem je v práci donesla na chodbu a nechala je tam na okně. Svého nového majitele si brzy našly.
A taky jsem si cigára sama nikdy nekoupila. Totiž: jednou. Ve společnosti mi je vždycky někdo nabídnul, anebo jsem si vyškemrala. Balíček, který se onehdy ocitl u nás doma, ten byl Alenky. Nechala si ho u mne do příští návštěvy.
Já pak, když mě přepadlo nějaké milostné trápení, pocítila jsem mocnou touhu po cigaretě. Vždyť tu přece jsou ty Alenčiny cíga!, vzpomněla jsem si nadšeně. A oblékla si kabát a vylezla do mrazu na balkon, nemotorně si připálila – ani to obvykle sama nedělám, zapalovač mi nastavují mí kumpáni – natáhla jsem dávku nikotinu a podržela ji v plicích. Aaaach!
Čtěte také
Druhý den večer jsem si od Alenky půjčila další kusovku. Třetího dne znovu. Občas jsem si připálila i jednu od druhé. To já tak mám, jednou mi to nikdy nestačí. A jak jsem se tak choulila do kabátu, dívala se na hvězdnou oblohu a zvolna potahovala, komůrky v mozku jako by se otvíraly, vyfukovaly obláčky myšlenek a uvolňovaly cévy bolesti.
„A pomohlo to, ne?“ komentoval to můj fyzioterapeut, muž oddaný zdravému životnímu stylu, ale zároveň i úlevě. „Pomohlo,“ usmála jsem se já. „A víte co? Když jsem tu krabku dojela a koupila si vlastní, přestalo mi to chutnat!“
„Proč?“ podivil se on. „Asi proto, že jsem ten problém mezitím vyřešila. A taky proto, že já svý vlastní žvára doma nechci. Prostě je tam nesnesu. Dala jsem je sousedce.“ „A měla radost?“ „Měla.“ „Tak to je několik dobrejch zpráv v jednom,“ uzavřel fyzioterapeut.
Harmonie těla a duše lze někdy dosáhnout úplně jinak než cílevědomou prací sama na sobě. Ale jenom na chvíli, prosím vás, jenom na chvíli…
Související
-
Eva Kadlčáková: O závislosti na štěstí
Kdo to kdy určil, že máme být bezpodmínečně šťastní? Kdo nám to narouboval do hlav, že si to vzájemně každý rok přejeme, že sami sobě přejeme štěstí neustále?
-
Eva Kadlčáková: O závislosti na lidech
Ač se to nezdá, závislost na lidech patří k těm nejzákeřnějším. Už jsme tu zmiňovali nezdravou důvěru ve vůdce sekty, rozšířenější formou je ale láska.
-
Eva Kadlčáková: O závislosti na práci
Nesmíš být nikdy líný, nesmíš se práce bát, tak tenhle písňový text mi Waldemar Matuška vryl v dětství do šedé kůry mozkové výraznou stopou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.