Eva Kadlčáková: O závislosti na kofeinu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Šálek kávy (ilustrační foto)

„Mami, ty potřebuješ kafe,“ prohlásil tuhle můj mladší syn, zdatný pozorovatel, který si ráno v tramvaji všiml, že vypadám bledě, tvářím se kysele a kruhy pod očima se mi rýsují hluboce. A že jsem toxická, jak on říká.

No, toxická právě moc ne, trocha toho ranního jedu mi v žilách naopak chybí. Ale jsem podrážděná, motá se mi hlava, je mi zima a potrvá-li to ještě dlouho, rozbolí mě hlava. Docela slušné abstinenční příznaky, ne?

Myslím, že tak silné nebývaly, dokud jsem si nezvykla dávat si kávu už k snídani. Totiž svedl mě k tomu můj někdejší partner. Nepíše se tohle o mnoha ženách, které sklouzly na šikmou plochu, že jim drogu poprvé nabídl jejich milý? Ta láska!

Naštěstí láska k vonící kávě je poměrně neškodná. Může nás, pravda, trochu přebudit – dvě dávky silného pressa za sebou mi kdysi přivodily neurotický třes, a tudíž si je už nedávám, i když chuť by tu byla. Nescafe s mlékem zase může způsobit žaludeční problémy, ty ale snadno vyřešíme tím, že si to mléko odpustíme. Kávu ne. Tu snad jedině v případě, že trpíme vředy. Anebo hodně vysokým tlakem.

Čtěte také

Naopak s tím nízkým nám lahodný nápoj pomůže, nabudí taky náš mozek, dokonce dlouhodobě – káva je prevencí demencí! Funguje i jako ustalovač po náročnější konzumaci a má podpůrný účinek při hubnutí. Kofein se přimíchává do krémů i do šamponů. Prokrvuje pokožku a posiluje vlasy. No a především: jeho dávka je božským rituálem, tekutou chvilkou pro tebe, koloritem společenských setkání. A taky…

A taky záminkou. Musím se vám přiznat, že až v pokročilém věku jsem konečně pochopila, že pozvání na kafe od opačného pohlaví rovná se zašifrované výzvě k sexu. Bože, kolik já takových pozvání učinila, jakých trapasů jsem se dočkala. A především, jaké nespravedlivé pověsti!

No nic, však ona šeptanda utichne, jakmile první oslovený vzkřikne: „Ach, proboha, jen to ne!“

A tak si budu dál dopřávat pravidelného potěšení sama. Však účinek je stejný. „No vidíš, mami,“ ocení to synek, „to se hned pozná, že sis udělala kafe!“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...