Eva Kadlčáková: Co nás učí tátové
Co tě naučil tvůj taťka? Ptala jsem se tento týden kolegyň s vědomím, že čas pro fejeton se blíží a Den otců taky. „Natírat a natírat!“ reagovala promptně první z nich.
„Jako haranti jsme natírali ýmrvére. Furt se něco lakovalo. Nebo malovalo. Nejčastěji puklice od kol. Na zimu nějakou hnědočervenou emulzí, na jaře se to zas čudlalo hadříkem pryč. Jak nemáme bejt všichni poznamenaný – barvy, laky, toluen!“
Jak se ukázalo, puklic od kol – obrazně řečeno – figuruje v dědictví otců víc. Hned další odpověď totiž zněla: „Milovat motory! Možná až moc.“ Víte, jakou otázku slýchají dospívající dcery od svých tátů nejčastěji? Tuhle: „Ty to neslyšíš, ten motor???!!!“
K tomu se tedy musím přidat! I já si na taťku nejčastěji vzpomenu v autě. On mě opravdu naučil motor poslouchat. Taky mi vštípil, že nesmím nikdy, za žádných okolností vjet na přejezd na neutrál, že na něj naopak můžu hezky dojíždět křižovatky a plynule si pak zvolit rychlost odpovídající té skutečné. Taky mi říkal: „Dokud je auto v sebemenším pohybu, můžeš řadit dvojku, vona to vezme.“ A především: „V zatáčce si přidej. A vona tě vytáhne…“
V začátcích pomohl s řízením otec kdekteré z nás. Kdekterou ale taky odradil: „Neměl na mě nervy,“ slyšela jsem v průzkumu často, „furt mi do toho kecal,“ anebo „nikdy mi auto nepůjčil.“
Muži našeho rodu nás odradili i od dalších věcí: „Díky němu nekouřím,“ prohlásila jedna kolegyně, v dětství dostatečně přiotrávená. „To mě můj táta celej život lhal,“ svěřila se další, „říkal mi, že když se dělají bubliny, přestane brzo pršet. Úplná blbost! Pokaždý, když leje a leje, si na něj vzpomenu. Jak mi místo předání nějakýho know how prostě kecal!“
Smějeme se tomu velmi. Co ale k smíchu není, když jiná žena z pracoviště smutně podotkne: „Lidsky a psychologicky mi táta nedal nic.“ Naštěstí převažují pozitivní zkušenosti a jim odpovídající přístup k životu: „Můj táta byl vždycky pozitivně naladěnej. Snažím se ho napodobovat,“ slyšela jsem vícekrát.
Čtěte také
Otcové v nás zanechávají nesmazatelnou stopu. „Učí mě pořád,“ říká jedna z nás, „teď třeba včelařit.“ Co se praktických dovedností týče, převažují ty sportovní. Nejvíce tatínků naučilo své holčičky lyžovat. Následuje plavání a jízda na kole. Vyskytují se ovšem i nezbytné dovednosti typu: pískat na prsty, louskat jimi, rozdělat oheň v přírodě a pytlačit ryby.
„Můj táta mě naučil respektu. Vedl mě k úctě ke starším a k rodinné soudržnosti. Dodnes se scházíme se všemi bratranci a sestřenicemi, jeden druhému pomáháme,“ vypráví mi ta, která si – taky díky tatínkovi – do socialistické školy připravila referát na téma Charta 77 a její význam pro společnost.
To mi něco připomnělo: jak jsme se asi v šesté třídě já a ještě dva kluci přihlásili a ve stoje jsme protestovali proti výuce, že naše město osvobodila Rudá armáda. „No, nemusíš ve škole všechno říkat, Evičko,“ sdělil mi k tomu doma táta, „ale jsi statečná, že jsi vystoupila. A měla jsi pravdu!“
I tomu nás totiž učí naši otcové – máme-li to štěstí. Nebát se. Nejen motorů, vody a včel. Ale ani zbabělců, pravdy a spravedlnosti. Děkujeme!
Související
-
Eva Kadlčáková: Mamince
Mamince k svátku. Tak obvykle začínala přání, která jsme malovali už ve školce a učitelky nám je nadepisovaly. Gratulace se ale většinou vztahovala k Mezinárodnímu dni žen.
-
Co domů tahají děti? Kameny a klacky, živá i mrtvá zvířata a pak už jen špinavé prádlo
Děti mají sběratelské sklony. Nejen, že sbírají obaly, zátky a všelijaké panáčky. Ale věnují se i sběru odpadu, který pak tahají domů a trvají na tom, že se nesmí vyhodit.
-
Eva Kadlčáková: Co u sebe nosí ženy
Ačkoli je obsah dámských kabelek předvídatelný, vždycky vás něčím zaskočí, překvapí anebo pobaví. Poslyšte výsledky průzkumu, který jsem učinila u nás v redakci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.