Dva patrioti ze Staré Pohůrky dokázali pro záchranu památky nadchnout mnoho lidí
Pomník padlým ve světové válce byl ve vesnici Stará Pohůrka u Českých Budějovic dlouhá léta v zuboženém stavu. Pak se dali dohromady dva místní patrioti Zdeněk Hajný a David Čermák a iniciovali jeho obnovu. Nakonec se do záchrany památníku zapojila celá řada místních lidí.
„Financovat to nikdo nechtěl, takže jsme si řekli, že na mosaznou destičku se jmény ještě máme, a složili jsme se na ni my dva. Když jsme ji měli vyrobenou a šli zkusit, jak tam bude pasovat, koukali jsme, že by bylo potřeba něco udělat s křížem, schody, plotem,“ vypráví David Čermák.
„Tím se to odstartovalo ve velkém. Vymysleli jsme, že do toho zkusíme zapojit víc lidí z obce, a byli jsme mile překvapení, že se chytlo plno lidí, kteří něco uměli, mohli něco sehnat, přispět. Nakonec se na tom podílela spousta lidí a jsem rád, že jsme to zvládli,“ dodává.
Rozhovor s patrioty ze Staré Pohůrky Davidem Čermákem a Zdeňkem Hajným si poslechněte v cyklu Jihočeši online.
Související
-
Po revoluci založila první salon se svatebními šaty v Budějovicích. Vozila je na kole a prala doma
Iva Heindlová patřila mezi výrazné osobnosti podnikatelského života v Českých Budějovicích. Její příběh byl v té době plný nečekaných událostí, zavedl ji na různá místa.
-
Jedním z muklů, kteří přišli z koncentráku do Nových Hradů, byl můj táta, prozrazuje Jan Spálený
„Nové Hrady jsou mým poutem k jihu Čech silnějším, ale také nejdramatičtějším. Cítím se být Jihočechem, moje maminka pochází z Kardašovy Řečice,“ říká hudebník Jan Spálený.
-
Mladé důchodkyně, co rády skotačí. Ženský amatérský divadelní soubor ŽAS sbírá ocenění
ŽAS není jen označení údivu, ale také zkratka divadelního Ženského amatérského spolku. Ten je doma v Homolích na Českobudějovicku, ale znají ho diváci z celé republiky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.