Dům u sv. Františka v Bechyni pomáhá lidem s handicapem. Nabídne i chráněné bydlení
Košíky, drátěné dekorace, svíčky nebo hračky vznikají v nové sociálně terapeutické dílně v Bechyni na Táborsku. Lidé s postižením si tam osvojují dovednosti, které jim pomůžou osamostatnit se nebo najít zaměstnání. Dům u sv. Františka v Klášterní ulici chce svým klientům nabídnout i chráněné bydlení.
Sociálně terapeutickou dílnu navštěvuje každý den paní Věra. Společně s terapeutkou Anetou Hruboňovou tu například vyrábí jeden z komponentů pro dózu na tužky. „Je to vlastně proces. Než se tužkovník udělá, má to hodně postupů. Nejdříve se natrhají papírky, pak to někdo lepí, pak se to barví a může se tam úplně cokoliv vyjádřit. Funguje to i jako určitá terapie, člověk se uvolní a vytvoří něco ze sebe,“ popisuje terapeutka.
Dům u svatého Františka je otevřený denně a sociálně terapeutická dílna má teď podle ředitele Václava Bětáka kapacitu osm míst. „Nyní k nám dochází zhruba čtyři až pět klientů z Bechyňska. Chtěli bychom kapacitu ještě zvyšovat,“ uvádí.
Čtěte také
Úkolem zařízení je podle jeho slov integrace. „To znamená integrace lidí, kteří to neměli v životě jednoduché a spadli třeba do dluhových pastí, nebo se nenarodili tak zdraví jako my ostatní, nebo měli v životě nějaký úraz. My se je snažíme vrátit do normálního života, do normálního fungování,“ upřesňuje.
K větší samostatnosti klientům pomůže i chráněné bydlení, které vznikne v podkroví domu. „Je to veliký objekt, takže bychom chtěli horní část přetvořit na dvě bytové jednotky. Protože děláme i sociální službu podpory samostatného bydlení, přímo se nabízí chráněné bydlení. Chtěli bychom co nejrychleji začít rekonstruovat, abychom to mohli spustit,“ potvrzuje Václav Běták.
Do budoucna v Domě u svatého Františka v Bechyni plánují i opravu dalších prostor. Vznikne tady například poradenské centrum, výrobna mýdla nebo kavárna, kde budou obsluhovat lidé s postižením.
Související
-
Chráněné bydlení přineslo lidem s mentálním postižením větší samostatnost
Před třemi roky odjeli z domova v Pístině poslední klienti. 60 lidí s mentálním postižením se přestěhovalo do nových domů v Lomnici, Lišově, Třeboni a Jindřichově Hradci.
-
Rodiče dětí s postižením se za ni rvali. Arpida vznikla bez pomoci státu, dnes je pojmem
Před třiceti lety tu byl vojenský cvičák, díry a ostnaté dráty. Dnes tu stojí dům inspirovaný klášterní architekturou, ve kterém denně nachází pomoc 160 lidí s postižením.
-
Napsat životopis a zvládnout pohovor se zdravotně postižení učí na kurzu
Lidem se zdravotním postižením pomáhají najít práci speciálně připravené kurzy. Jsou hrazené ze státního rozpočtu a dotací Evropské unie, spolupracují na nich Úřady práce.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rodinu zasáhla tuberkulóza a druhá světová válka. Před komunismem Arnošta Filipa chránila víra
-
Novým předsedou Pirátů je náměstek pražského primátora Hřib. Stranu přebírá od Bartoše
-
Malé lékárny bojují s nedodáváním léků. Upozorňují na propojení firem, někteří poslanci chystají změnu
-
Ekonom Janský: Důchodová reforma sníží schodek rozpočtu v budoucnu každý rok o 160 miliard korun