Napsat životopis a zvládnout pohovor se zdravotně postižení učí na kurzu
Lidem se zdravotním postižením pomáhají najít práci speciálně připravené kurzy. Jsou hrazené ze státního rozpočtu a z dotací Evropské unie, spolupracují na nich Úřady práce.
V Jihočeském kraji se do kurzů zapojily desítky zájemců o práci. Učí se zvládnout pracovní pohovor i napsat žádost o zaměstnání.
Jarního kurzu se účastní například nevidomá Petra. „Je mi 43 let a sháním práci. Ráda pracuji rukama, mám za sebou i praxi telefonní spojovatelky a také jsem dělala osvětu pro žáky základních a středních škol. Úplně nejradši bych byla za částečný úvazek, abych měla režim. Plný úvazek by pro mě byl asi hodně vyčerpávající,“ říká.
Stejný pracovní úvazek by uvítal i Filip, který trpí duševním onemocněním. „Léčil jsem se se schizofrenií, možná to trochu souvisí s tím, že se věnuji výtvarnému umění a že bůh někomu dal v něčem trochu víc a někomu zase trochu míň. Dosud jsem studoval vysokou školu, ale nedokončil jsem ji, protože to bylo náročné,“ popisuje.
Kurz je podle něj prospěšný. „Dokáže pomoci s věcmi, se kterými by si člověk sám nevěděl rady. Mně to třeba pomohlo sestavit si pěkný životopis. Také je určitě dobré vidět, že jsou i další lidé s podobnými problémy,“ komentuje.
Od 13 let nevidí vůbec nic, přesto sama vaří, plete a chce chodit i do práce
Přišla na svět s oční vadou, pak situaci ještě zhoršily dvě nehody. S handicapem se ale nyní třiačtyřicetiletá nevidomá Petra Šulcová z Českých Budějovic naučila žít a snaží se dokázat, že může být i prospěšná společnosti.
Petra a Filip jsou nyní téměř v polovině kurzu, který jim má pomoci najít si práci. Podle lektorky Aleny Čarvašové se to u minulého kurzu povedlo u 80 procent uchazečů.
„Máme dvoudenní motivační kurz a také pětidenní kurz rozvoje osobnosti, ve kterém trénujeme pracovní pohovory, říkáme si, jak se obléct, jaké jsou nejčastější otázky, učíme se také pracovně-právní záležitosti a finanční gramotnost,“ dodává.
Na to navazuje práce s psycholožkou a v případě potřeby i rekvalifikační kurz. „Když člověku najdeme práci, nebo on si ji sám najde, tak potom poskytujeme mzdový příspěvek,“ připomíná Alena Čarvašová.
Krajský úřad práce pomáhá do kurzů najít uchazeče o zaměstnání. V současnosti takto spolupracuje podle mluvčí Kateřiny Beránkové na třech dalších projektech zaměřených na osoby se zdravotním postižením.
Související
-
Pro syna Václava i další osoby s postižením založili manželé stacionář Žlutý petrklíč
Týdenní stacionář Žlutý petrklíč, který má odlehčit rodinám pečujícím o osoby s mentálním a kombinovaným postižením, vznikl v blízkosti poutního místa Lomec u Vodňan.
-
Chráněné bydlení přineslo lidem s mentálním postižením větší samostatnost
Před třemi roky odjeli z domova v Pístině poslední klienti. 60 lidí s mentálním postižením se přestěhovalo do nových domů v Lomnici, Lišově, Třeboni a Jindřichově Hradci.
-
Arpida slaví 25 let. Pomohla už tisícovkám lidí s postižením a jejich rodinám
Výstavou nebo hudebním festivalem oslaví budějovická Arpida 25. narozeniny. Věhlas centra pro rehabilitaci osob s postižením dávno překročil hranice Jihočeského kraje.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Když v Mynářově kauze nepadne odvolání, mohl by se do ní vložit Stříž. ‚Nevylučuji to,‘ řekl šéfžalobce
-
Buchtík: V roce 2021 se volilo proti Babišovi, teď se bude volit proti Fialově vládě
-
‚Potřebujeme oči a uši na Ukrajině i v celé Evropě.‘ Ruská armáda získává na telegramu špiony
-
Pekarová Adamová: Platy politiků by měly být navázány na míru zadlužení státu