Na dětskou psychiatrii se zapomnělo, mladých lidí s problémy přitom přibývá, upozornil prezident Petr Pavel na jihu Čech

16. leden 2025 07:52

Na dvě klíčová témata upozornil při své návštěvě Jihočeského kraje prezident republiky Petr Pavel. Prvním je problematika budování úložiště jaderného odpadu, druhým stav dětské psychiatrické péče.

Prezident Petr Pavel navštívil lokalitu Janoch u Temelína, jednu ze čtyř zvažovaných oblastí pro stavbu úložiště jaderného odpadu. Klíčové je podle něj nejen to, kde úložiště vznikne, ale také způsob, jakým se o tom komunikuje s obcemi a občany.

Zdůraznil, že odpovědnost za informování veřejnosti nemůžou nést pouze starostové dotčených obcí, stát musí být aktivním partnerem dialogu, který je zásadní. „Komunikace by měla být vedena průběžně, aby lidé věděli, na čem jsou, mohli položit všechny otázky. Pro vybranou lokalitu by se potom naprosto jasně a z pohledu státu velkoryse měly řešit kompenzace, protože státu se určitě vyplatí, když bude schopen získat podporu místních tím, že jim zpříjemní podmínky pro život, které budou narušeny právě tou výstavbou,“ uvedl Petr Pavel.

Obce se proti povolení průzkumů v lokalitách vytipovaných pro výstavbu úložiště jaderného odpadu odvolaly. To komplikuje postup prací, které jsou klíčové pro určení vhodnosti lokalit. Ministerstvo životního prostředí sice povolilo například hloubkové vrty a geofyzikální měření, ale bez souhlasu místních je velmi obtížné zajistit hladký průběh a vyhnout se dalším konfliktům.

Čtěte také

Dalším tématem, kterým se Petr Pavel při návštěvě jižních Čech zabýval, je dětská psychiatrická péče. Po návštěvě nemocnice v Opařanech na Táborsku upozornil, že stát má v této oblasti velký dluh. Uvedl, že zatímco psychiatrie dospělých se v posledních letech dočkala výrazných investic, na dětskou psychiatrii se pozapomnělo. Situaci navíc zhoršuje rostoucí počet dětí a dospívajících s psychickými problémy.

Prezident považuje za klíčovou nejen modernizaci stávajících a výstavbu nových psychiatrických zařízení. „Týká se to také přípravy specialistů a investic do služeb, práce s rodinami a prevence všeho druhu. Může to být třeba rozšíření sféry aktivních činností, které děti mohou dělat při škole, protože čím více takových aktivit, čím dostupnější budou i sociálně slabším vrstvám, tím menší riziko, že se děti a dospívající dostanou do záchytné sítě psychiatrické péče,“ připomněl.

Počet dětských psychiatrických pacientů se podle národního registru zvýšil od roku 2010 o 73 procent. Naopak specializovaných lékařů i lůžek ubývá. Řešením je podle Petra Pavla investovat do modernizace lůžkových oddělení, posílit vzdělávání nových lékařů a psychologů a zajistit také fungování denních stacionářů po dětské pacienty, které v současnosti ve většině krajů chybí.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související