Dům dětí a mládeže v Českých Budějovicích očekává rekordní počet dětí přihlášených na kroužky

13. září 2023 11:45

Některé základní umělecké školy a dům dětí a mládeže v Českých Budějovicích mají místa v zájmových kroužcích už téměř zaplněná. Je o ně velký zájem, přestože rodiče letos musí zaplatit víc než loni. Díky podpoře Jihočeského kraje můžou na kroužky finančně dosáhnout i sociálně slabší rodiny.

„Letos budu chodit na tancování, klavír, výtvarku, zpívání a němčinu,“ vyjmenovává desetiletá Veronika z Českých Budějovic.

Její maminka Soňa je ráda. Vyšší cena kroužků jí nevadí. „Náklady na kroužky se samozřejmě zvýšily, ale vzhledem k rapidnímu zdražení všeho ostatního mě příjemně překvapilo, že cena nenarostla o tolik. Já jsem ráda, že Veronika má tolik zájmů. Je to rozhodně lepší, než kdyby celé odpoledne trávila s mobilem v ruce,“ komentuje.

Českobudějovický dům dětí a mládeže letos nabízí 290 zájmových kroužků. Rodiče za rok zaplatí o 100 až 200 korun víc než loni. Podle ředitelky domu Hany Korčákové to zájem neovlivnilo. „Z 290 nabízených kroužků máme dvě třetiny naplněné. Řada rodičů se přihlašovala už během prázdnin, ale největší boom nastává právě teď,“ říká.

Čtěte také

„Každý den přibývá řada přihlášek. Nezaznamenali jsme, že by navýšení ceny kroužků ovlivnilo zájem. Aktuálně máme asi o 400 přihlášek víc než loni touto dobou a věřím tomu, že budeme mít více dětí než v loňském roce,“ dodává.

Také Základní umělecká škola Otakara Jeremiáše v Českých Budějovicích si nemůže stěžovat. „Zájem je enormní, jsme skoro plní. Všechny čtyři obory – hudební, výtvarný, taneční a literárně-dramatický – jsou naplněné z 99 procent, ale zájem uchazečů stále trvá. Denně mám několik telefonátů, několik mailů a musím už lidem říkat, že přihlášku samozřejmě podat mohou, ale budou na seznamu náhradníků,“ popisuje ředitelka Michaela Hudečková.

Sociálně slabší rodiny můžou na kroužky každého dítěte získat od Jihočeského kraje až čtyři tisíce korun. Krajský úřad zatím eviduje zhruba čtyřicet žádostí.

Spustit audio

Související