Dosud největší výstava, která představuje dílo malíře Andreje Bělocvětova, je k vidění v Krumlově
Letos by uplynulo sto let od jeho narození. I proto se Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově rozhodlo uspořádat jeho dosud největší retrospektivní výstavu. Český malíř Andrej Bělocvětov se narodil v Praze s argentinským občanstvím a jeho silný osud se promítl i do jeho intenzivní tvorby.
„V podstatě všechna díla jsou ze soukromých sbírek. Je tu zahrnuta celá životní tvorba Andreje Bělocvětova, to znamená od 40. let minulého století do roku 1996. V roce 1997 umírá,“ popisuje ředitelka Egon Schiele Art Centra Hana Jirmusová Lazarowitz.
„Díla nebyla rámovaná. On byl celý život chudý, tak maloval na všemožné formáty, všemožné materiály různých velikosti. Nenajdete prakticky dvě díla stejné velikosti. Někdy jsou zlomené, někdy pokousané. Olejomalbu má na papíru, který už se rozpadá. Takže příprava nebyla vůbec jednoduchá, ale jsem strašně ráda, že se to povedlo, a myslím, že přehlídka v pěti sálech je fantastická,“ dodává.
Rozhovory o životě a díle malíře Andreje Bělocvětova si poslechněte v kulturním magazínu Kavárna. Na výstavu, která v Českém Krumlově potrvá do konce roku, zve nejen ředitelka Egon Schiele Art Centra Hana Jirmusová Lazarowitz, ale také malířův blízký přítel, hudební skladatel a výtvarník Vladimír Franz.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.