Kluk, který se postupně stává loutkou. Trochu jiný pohled na Pinocchia nabízí nová opera, kterou uvádí Jihočeské divadlo
Dřevěný panáček s dlouhým nosem – takový je většinou v našich představách Pinocchio. Rodinnou operu se stejným názvem zařadilo na repertoár Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Dílo vzniklo přímo na objednávku místní scény a její pojetí pohled na oživlou loutku možná docela změní.
Původní pohádka Carla Collodiho se stala pro tvůrce inspiračním zdrojem, se kterým pracovali téměř tři roky. Režiséra Petra Haška a autora libreta Davida Košťáka v průběhu příprav ovlivnila mimo jiné válka na Ukrajině. I proto od počátku sledujeme příběh skutečného chlapce, který chce předčasně dospět.
„Nás zajímal osud kluka, který se postupně stává loutkou. Takže je to trochu naopak, ale přesto si myslíme, že duch té knihy tam pořád je. A dalším důležitým tématem je pro nás vztah rodiče a syna,“ nastiňuje Petr Hašek.
Hudba je společným dílem dvou skladatelů Víta Zouhara a Tomáše Hanzlíka. Oba se zpočátku nechali inspirovat svou vlastní dětskou vzpomínkou na Pinocchia. „Zároveň jsem se snažil co nejvíc umocňovat to, co je pro mě na tom textu tak silné – vztah otce a syna, návrat a potom vlastně i válečná mašinérie,“ říká Vít Zouhar.
Čtěte také
„Já jsem se snažil tou hudbou jít jakoby prvoplánově po tom, co si pod Pinocchiem představíme,“ přiznává Tomáš Hanzlík, „odehrává se to totiž v loutkářově dílně. Vítek některé ty moje části označil jako pimprlové, čímž mě usvědčil z toho, o co mi šlo, aby tam prostě byl tento cirkusový aspekt.“
Režisér Petr Hašek často pracuje s principy barokního divadla, loutkami a výraznou vizualitou. „Já doufám, že to pro diváka bude vizuálně kouzelné. Hodně si to od toho slibujeme. Je to takové temnější, ale doufáme, že hravost je pořád zachována. A celé je to inspirováno vlastně tradičním loutkovým divadlem, akorát v trochu větším měřítku,“ uzavírá.
Více o rodinné opeře Pinocchio, kterou ve světové premiéře uvádí Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích, si poslechněte v kulturním magazínu Kavárna.
Související
-
Příběhy o nezvladatelném školákovi, atomové bombě i smolném pichu uvede činohra Jihočeského divadla
Do 105. sezony vstupuje Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Co pro ni připravil soubor činohry? To v Kavárně prozrazuje šéfka činohry a dramaturgyně Olga Šubrtová.
-
Hrozně jsem zlobil, už v hudební přípravce mi předpověděli, že budu dirigentem, říká Patrik Červák
Od flétny přes klarinet a klavír až k dirigování – taková je nevšední cesta Patrika Červáka. Žije v Brně, v Budějovicích vyučuje a spolupracuje s Jihočeskou filharmonií.
-
Odříznutá chata v Sudetech, dva muži a příběh o selhání. Film Krajan získal studentského Oscara
Ocenění Student Academy Award převzali na galavečeru v Londýně režiséři snímku Krajan Pavel Sýkora a Viktor Horák, absolventi písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.