Dostal jsem se k tomu jako slepý k houslím a najednou mě to strašně chytlo, vzpomíná na zápasnické začátky Jiří Smékal
Jiří Smékal založil v Českých Budějovicích 1. Centrum zdravotně postižených jižních Čech. Také se o něm dočtete, že je juniorským a seniorským mistrem ČSSR v řecko-římském zápase jednotlivců, v družstvech vybojoval titul mistra republiky v extralize s Baníkem Ostrava.
S řecko-římským zápasem začínal Jiří Smékal v Prostějově. A jak sám říká, náhodou. „Já jsem se k tomu dostal jako slepý k houslím a najednou mě to tak strašně chytlo,“ vzpomíná.
„Tam byly zápasnické oddíly Oděvní průmysl Prostějov a Dukla Prostějov, vojáci. A to víte, ti si chtěli na mladým zgustnout a já jsem si to zase nenechal líbit. Na tréninku jsem viděl, že dělají salta, přemety, chození po rukou. Když tam nikdo nebyl, tak jsem si to zkoušel a než přišli na trénink, tak už jsem to uměl,“ dodává.
Méně už se ví, že patnáct let pracoval na dole Jan Šverma na Žacléřsku jako horník a později i jako předák.
Manželka Jiřího Smékala pochází z jihočeského Pořešína, a tak se po uzavření všech závazků v Ostravě rozhodli přestěhovat na jih Čech. A protože už Jiří Smékal měl za sebou i trénování dětí a mládeže, rozhodl se v Českých Budějovicích věnovat dětem se zdravotním postižením.
Celé vyprávění Jiřího Smékala si poslechněte v cyklu Jihočeši online.
Související
-
Od první jízdy táta tvrdil, že jsem se pro veslování narodil, vzpomíná Václav Chalupa
Veslovat se učil na rybníku Vajgar a dotáhl to až na olympijské stupně vítězů. Václav Chalupa je držitelem stříbrné medaile z her v Barceloně, ale i řady dalších trofejí.
-
Trenér musel zůstat doma, mobily jsme neměli, vzpomíná na svou první olympiádu Kateřina Neumannová
Dva tituly mistryně světa a šest olympijských medailí, včetně té nejcennější, získala v běhu na lyžích Kateřina Neumannová. Rodačka z Písku studovala a trénovala na Šumavě.
-
Mistr republiky v běhu z roku 1961 se také čtyřicetkrát zúčastnil legendárního náročného závodu
Milan Jílek je bývalým přednostou ústavu tělesné výchovy lékařské fakulty a také mistrem republiky v běhu na 800 metrů. Stále dochází do ordinace, kde se věnuje chiropraxi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka